lipanjski sv nikola 006

Dana 21. lipnja 2024. godine u Hrvatskom nacionalnom svetištu sv. Nikole Tavelića proslavljena je 54. obljetnica kanonizacije našega prvoga kanoniziranog sveca i njegove braće. Svečanu svetu misu predslavio je mons. Ante Ivas, šibenski biskup u miru i svjedok događaja kanonizacije i domovinske proslave; koncelebrirao je fra Josip Ivanović, rektor Svetišta.

Započinjući svoju homiliju mons. Ivas prisjetio se najvažnijih podataka iz života sv. Nikole Tavelića i svih onih koji su aktivno radili na procesu kanonizacije. Iskazao je svoju zahvalnost biskupima šibenskim, tadašnjem nadbiskupu zagrebačkom Alojziju Stepincu, nadbiskupima i biskupima Šeperu i Arneriću, ali i posebno fra Pija Polonija, fra Ante Crnice, don Krešimira Zorića i drugih.

Podsjećajući na dane rimske proslave Tavelićeve kanonizacije mons. Ivas je istaknuo na riječi homilije biskupa Arnerića, postulatora Zorića, a tako i na riječi pape Pavla VI. kako na veličanstvenom prijemu u Damazovu dvorištu tako i u samom svečanom euharistijskom slavlju kanonizacije.

lipanjski sv nikola 009

„Bili su to dani“ – istaknuo je mons. Ivas – „kada nam se činilo da iz grobova ustaju bezbrojne žrtve… kao da su rijeke prolivene krvi jednoga mučeničkoga naroda skrenule svoje tokove i u Rimu tih dana našle svoje ušće da zajedno s nama čuju: Ovdje je jedan narod, hrvatski narod, često oklevetan, doživio svoju obranu i iskupljenje od nepravedno mu nametnutih krivnja. Sveti Nikola kao da je postao plamen i svjetionik nama i svijetu osvijetlio nepoznati i česte i često olujne pučine naše povijesti, naše sudbine, ali i našega bogatstva i vjernosti.“

Svoju homiliju mons. Ivas zaključio je riječima: „Zaista smo uvjereni da – zahvaljujući dobrom Bogu milosrdnom, zahvaljujući zagovoru naše Gospe Majke i zagovoru naših svetaca i blaženika, mučenika sv. Nikole i Alojzija Stepinca, i hrabrosti naših branitelja – možemo i danas živjeti i graditi svekoliko bogatstvo života, kako osobnog tako obiteljskog i društvenog… ne na klimavim ljudskim zakonima, nego na Božjim temeljima zakona koje je on svojom rukom ugradio u bit i narav ljudskoga bića, i u svekoliko ljudsko društvo. Na temelju zakona koji ne ovisi ni o kakvoj samovolji i egoizmu, mudrovanju ili hirovima ljudskim, nego na Božjoj volji koja je ljubav… jer Bog je ljubav, kako nam je svojim životom posvjedočio i sveti Nikola Tavelić.“

lipanjski sv nikola 002

Poslije popričesne molitve uslijedila je hodočasnička gesta (molitva i preporuka) pred slikom s kanonizacije koju je Svetište dobilo u trajno vlasništvo.

Zahvaljujući mons. Anti Ivasu na predslavljenju ovoga spomen-slavlja fra Josip Ivanović čestitao mu je i 60. obljetnicu svećeničkoga ređenja (5. srpnja 1964. – 2024.) uručivši mu prigodne darove.

Ovom lipanjskom/ljetnom proslavom želimo se prisjetiti događaja kanonizacije, potaknuti svjedoke događaja da dostave svoja svjedočanstva i milosti primljene po zagovoru sv. Nikole Tavelića. Također, podsjećamo na mogućnost organizacije hodočašća i vodstva u kompleksu Svetišta te slavlja svetih misa i drugih molitvenih čina.

Tekst: Svetište sv. Nikole Tavelića, Šibenik

Izvor: Šibenska biskupija

Radio Marija

03:30 Kroz stoljeća Crkve - tema: sv. Majka Terezija; ur.: dr. sc. p. Ivica Musa; vod.: Andrej Paulus
04:15 Glazba
04:30 Povijesni i kulturni spomenici u gradu Zagrebu - tema: Spomenici kulture koje nam je ostavio u baštinu zagrebački biskup Maksimilijan Vrhovac; ur. i vod.: dr. sc. Agneza Szabo
05:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Velika devetnica u čast sluge Božjega o. Ante Gabrića u kolovozu

VELIKA DEVETNICA SLUGI BOŽJEM OCU ANTI GABRIĆU »OD ZEMALJSKOGA DO NEBESKOG ROĐENDANA« Sedma devetnica od 20. do 28. kolovoza 2024.   UVOD Na vrhuncu smo...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.