Prof. dr. sc. Michaela Sohn Kronthaler prof. dr. sc. Pablo Argarate dr. sc. Stipe Tomic i prof. emer. dr. sc. Bernhard Korner

O. Stipe Tomić, redovnik i svećenik Hrvatske karmelske provincije sv. Oca Josipa, obranio je 20. ožujka 2024. na Institutu za sustavnu teologiju i liturgiku Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Grazu u Austriji doktorsku disertaciju pod naslovom „Kreuz-Sühne-Stellvertretung. Die Schriften von Maria Teresa Tauscher (1855-1938), Ordensgründerin der Karmelitinnen vom Göttlichen Herzen Jesu in dogmatisch-spiritueller Perspektive“ (Križ-zadovoljština-namjesništvo. Spisi Marije Terezije Tauscher (1855.-1938.), utemeljiteljice Karmelićanki Božanskog Srca Isusova u dogmatsko-duhovnoj perspektivi).Ispitno povjerenstvo činili su mentor prof. emer. dr. sc. Bernhard Körner, prethodni pročelnik dogmatske katedre, prof. dr. sc. Michaela Sohn-Kronthaler, pročelnica katedre za crkvenu povijest, te predsjedavajući prof. dr. sc. Pablo Argárate, dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Grazu.

Disertacija je podijeljena u tri glavna dijela. U prvom dijelu je opisan životni put i duhovni rast bl. Marije Terezije Tauscher, stavljen u povijesni kontekst njezinog vremena. U drugom dijelu kritičkom analizom spisa utemeljiteljice Karmela Božanskog Srca Isusova predstavljene su u osam poglavlja različite teme povezane s vjerom blaženice, s ciljem boljeg razumijevanja njezinih vjerskih ideala i motiva njezinog apostolata. Treći dio posvećen je dogmatskoj analizi duhovnosti križa Marije Terezije Tauscher, pri čemu se posebna pozornost posvećuje temi namjesničke (zastupničke) zadovoljštine u soteriološkom kontekstu molitve i djelovanja za vremenito dobro ljudi i eshatološko spasenje duša. Analiza duhovnosti provedena je osobito na temelju teologije Josepha Ratzingera, Hansa Ursa von Blathasara, Karl-Heinza Menkea i Norberta Hoffmana.

Ova studija je u samim začecima imala pred očima činjenicu da svaka življena duhovnost u sebi krije subjektivnosti, probleme i poteškoće, i da se u tom kontekstu teologija pokazuje kao dobar i nadasve potreban korektiv za duhovnost. Ipak, i sama duhovnost može teologiju dovesti do novih – ili barem do produbljivanja prijašnjih – spoznaja. Tako se življena duhovnost pokazuje kao jedno od mjesta teološke spoznaje (loci theologici), pa ju možemo shvatiti kao produbljenje teologije, odnosno kao usmjeravanje fokusa teologije na ono što je egzistencijalno bitno. Autor disertacije, među ostalim, na tragu Balthasara i Rahnera zaključuje da bi se u budućnosti teologija trebala više baviti životom ljudi, tj. (pro)življenom i iskustvenom duhovnošću onih koji su u svom životu ostvarili barem neke od kršćanskih ideala. Kroz dogmatske analize upravo takvih duhovnosti mogao bi se otvoriti i novi znanstveni diskurs u kontekstu teološke znanosti.

O. Stipe Tomić rođen je 5. listopada 1987. u Livnu (BiH). Pohađao je Osnovnu školu Fra Lovro Karaula i Opću gimnaziju u rodnome gradu. Završetkom srednjoškolskog obrazovanja 2006. godine ulazi u formaciju u Redu bosonoge braće Blažene Djevice Marije od Gore Karmela (OCD) i iste godine upisuje Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Po uspješnom završetku studija u Zagrebu odlazi na službu u samostan u Grazu, gdje prvo pohađa sveučilišne tečajeve njemačkog jezika, te u jesen 2016. upisuje doktorski studij na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Grazu, koji je – nakon određenih stanki uslijed umirovljenja mentora – ove godine uspješno priveo kraju.

Izvor: Karmel.hr

Radio Marija

09:00 Škrinjica-čuvarica - tema: Narodne nošnje Općine Lukač i manifestacija Lužđana; gošće: Natalija Bajer, Dorotea Milaković i Jelena Ivoš, te članice i članovi Udruge žena Gušćarice iz Grabrovnice; ur. i vod.: Božidar Biondić
09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.