p1500953

Splitsko-makarska nadbiskupija, grad Split i župa Uznesenja BDM, u nedjelju 28. travnja, započeli su devetnicu kojom se svečano pripremaju za proslavu svetkovine svoga nebeskog zaštitnika sv. Dujma.

Euharistijsko slavlje predvodio je splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Zdenko Križić, a koncelebrirali su katedralni župnik don Ante Mateljan te nadbiskupov tajnik don Renato Pudar. Pjevanje tijekom mise predvodio je Mješoviti pjevački zbor iz Župe Presvetog Srca Isusova s Visoke pod ravnanjem Andre Čale.

Osvrćući se u prigodnoj homiliji na čitanje iz Djela apostolskih (Dj 9, 1-20), nadbiskup Križić govorio je o čovjekovoj promijeni i obraćenju. Pavao koji je bio progonitelj sam je postao progonjen. „Kako Bog može najedanput sve promijeniti? Kako može radikalno promijeniti čovjeka i učiniti što je gotovo, u ljudskim očima, nemoguće? To je jasna poruka! Nema toga grješnika koji ne bi mogao postati svetac“, istaknuo je na početku nadbiskup Križić. No, da bi se dogodila promjena nužna je čovjekova suradnja s Bogom. Najgore je kada se čovjek uvjeri da za njega nema promijene. Svaki čovjek se može promijeniti samo je preduvjet da to iskreno želi.

To nije lako i ima svoju cijenu. Kako se postaje boljim daje odgovor sveti Ivan u svojoj prvoj poslanici. Nužna su konkretna djela ljubavi i dobrote po kojima se događa preobrazba čovjeka, kazao je nadbiskup. Nije dovoljno biti vjernik samo riječju i jezikom već prije svega djelima. „Svaki dan je važno činiti mala djela ljubavi da nam dan ne ostane prazan“, istaknuo je nadbiskup. Djela ljubavi i dobrote ne nestaju sa smrću. Ona ostaju vječna čovjekova baština. Štoviše, ona su snaga i zalog našeg uskrsnuća. Dobrota i ljubav su vrijednosti koje ne prolaze.

Na kraju homilije nadbiskup je nadovezujući se na evanđeoski odlomak naglasio da je nužno biti trajno povezan s Isusom te dozvoliti Bogu da nas očisti od naših loših navika. Evanđeoski odlomak koji govori o trsu i lozi je svojevrsna Isusova oporuka koju izgovara u Dvorani posljednje večere. Ostati povezan s njim je imperativ za svakog kršćanina te u takvoj stvarnosti ne postoji zapreka koja se ne može svladati i dovesti do iskrene promijene srca, zaključio je nadbiskup.

Nakon što je župnik don Ante zahvalio mons. Zdenku Križiću na predvođenju misnog slavlja te Mješovitom pjevačkom zboru s Visoke na predvođenom pjevanju, otpjevane su pohvale u čast sv. Dujma.

Zatim je uslijedio koncert Mješovitog pjevačkog prvostolnog zbora sv. Dujma kojim je ravnao maestro don Šime Marović. Na orguljama je svirala mo. s. Mirta Škopljanac Mačina. Solisti su bili Marija Bubić Jaman, Vinko Maroević te Josip Alajbeg.

Mješoviti prvostolni zbor sv. Dujma nastavlja, više od četiri stoljeća staru, bogatu baštinu zborskoga pjevanja u splitskoj prvostolnici. Kao kapelnici i orguljaši, Zbor splitske prvostolnice vodili su poznati hrvatski glazbenici (I. Lukačić, B. Pellizzari, J. Bajamonti i drugi). Stari prvostolni zbor, s konca 18. st., slovio je kao najslavniji pjevački zbor u Južnoj Hrvatskoj. Zbor redovito pjeva na nedjeljnim i blagdanskim sv. misama, a održava i godišnje koncerte u splitskoj prvostolnici u vrijeme Božića i za svetkovinu sv. Dujma.

Istaknimo, između mnogobrojnih skladbi sakralne glazbe, Mješoviti prvostolni pjevački zbor izveo je dijelove iz oratorija „Dujmova oporuka“ – „Hvala tebi, Spasitelju“ i „Uzor Dujma“ te dio iz oratorija „Sloboda u istini“ – „Razvij barjak svoj anđele“, u autorstvu mo. don Šime Marovića.

 

Izvor: Splitsko-makarska nadbiskupija

Radio Marija

09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba
10:30 Poticaji Stjepana Kranjčića - gošća: dr. sc. Tanja Baran; vod.: p. Stjepan Fridl

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.