1
Otvaranjem moćnika sv. Dujma u splitskoj prvostolnici, u četvrtak 6. svibnja, započela je središnja proslava Sudamje 2021. godine. Kao što je običaj, moćnik s Dujmovim relikvijama na oltaru sv. Dujma otvorili su prepozit Prvostolnog kaptola mons. Nedjeljko Ante Ančić i splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara. Ispjevana je potom svečana Večernja koju je predvodio splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Marin Barišić u zajedništvu sa splitsko-makarskim nadbiskupom koadjutorom mons. Draženom Kutlešom, predvoditeljem središnjega slavlja na svetkovinu, i ostalim crkvenim velikodostojnicima i vjernicima.
Na svečanosti su sudjelovali: riječki nadbiskup koadjutor i apostolski upravitelj Dubrovačke biskupije mons. Mate Uzinić, mostarsko-duvanjski biskup i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić, vojni ordinarij mons. Jure Bogdan, provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Marko Mrše, prepozit Prvostolnog kaptola mons. Nediljko Ante Ančić, generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Miroslav Vidović, katedralni župnik Ante Mateljan, kanonici, bogoslovi i odgojitelji te časne sestre provincijalke.
„Dujmovo slavlje zahvaća i povezuje široke prostore, ali okolnosti i mjere pandemije koronavirusa već drugu godinu udaljavaju nas i drže na distanci. No, uza svu fizičku ograničenost, ovogodišnja proslava našega Zaštitnika pruža nam mogućnost jedne još snažnije povezanosti po svetom Dujmu, s Gospodinom i nas međusobno“, rekao je mons. Barišić u uvodnom dijelu svoga govora, čestitavši svim sugrađanima dan Grada te pozdravivši sve štovatelje svetoga Dujma: gradonačelnika grada Splita, župana Splitsko-dalmatinskog, predsjednika Gradskog vijeća grada Splita, kao i sve predstavnike društvenih i kulturnih ustanova.

P3660702

Radi epidemioloških mjera otkazana je tradicionalna procesija i brojne manifestacije koje prate Sudamju. Stoga se neće praviti i uvoditi red na našim ulicama i preko Rive za ophod, ali zato nas ovogodišnja proslava svetoga Dujma poziva, naglasio je mons. Barišić, na duhovni „red srca i duše. Red je to sklada i ljepote odnosa u našim obiteljima i društvu: sklada i zajedništva različitih uloga, stranaka, institucija; harmonije osobnih interesa i općeg dobra, vlastitog standarda i osjetljivosti na potrebe drugih; povezanosti molitve i rada; usklađenosti riječi i djelâ, vjere i života; potrebe i ljepote nedjeljnoga euharistijskog slavlja i tjednoga svakodnevlja. Za naše slavlje svetoga Dujma kao i za naše svakodnevlje, od izvanjske tradicionalne procesije, daleko je važnija ova životna - duhovna - procesija reda, sklada i ljepote naših odnosa.“

Uputio je molitvu sv. Dujmu da nam pomogne u oslobađanju od koronavirusa, te da nas svojim „primjerom i zagovorom izvede iz izolacije virusâ sebeljublja i samodostatnosti. Neka naše zemaljsko hodočašće postane i bude doista procesija mira i pomirenja, pravde i pravednosti, zajedništva i solidarnosti, zdravlja duše i tijela, procesija vjernosti Bogu i ljubavi prema svim ljudima“, kazao je nadbiskup zaželjevši svima: „Na dobro nam došla ovogodišnja Sudamja!“

Prigodnu meditaciju održao je don Radojko Vidović, kanonik Prvostolnog kaptola u Splitu. Govorio je o Dujmovom svjedočkom životu i teologalnim krepostima: vjeri, nadi i ljubavi. Počeo je s pitanjem što je ostalo od Dujmova groba na Manastirinama te odgovorio da je ostalo zrno – sjeme Kraljevstva Božjeg natopljeno krvlju sv. Dujma. To zrno koje je trpjelo različite opasnosti, kušnje i izazove života i „danas u srcima mnogih raste i donosi plodove. Ono nas veže i duboko povezuje s tobom sv. Dujme, stoga i ove dane o proslavi tvog nebeskog rođendana, naše misli i naša srca usmjerena su prema tebi. U ove dane kušnje i nesigurnosti naše oči traže nadahnuće i hrabrost da pružimo sigurnost nade i svjetlo ljubavi svima.“
Poput sv. Dujma koji je srcem ispunjenim ljubavlju prema Bogu i čovjeku hrabro donosio Krista u srca mnogih i donosio njegovo spasenje, po cijenu vlastitoga života, i mi smo pozvani „da svoj pogled usmjerimo na Krista, nevidljivog ali prisutnog suputnika na našem putu. Svaki dan nas vjernike i sve ono što se događa u svijetu potiče da promatramo u svjetlu vjere, i da tražimo što nam Gospodin poručuje, osobito u vrijeme velike kušnje koja zahvaća mnoge ljude.“
Mons. Vidović je naglasio da nas vrijeme u kojem se nalazimo poziva „na metanoju, promjenu mentaliteta. Graditi nove i istinske odnose, prema Bogu i prema ljudima. Ovaj krik mnogih za 'povratkom na normalno' tj. staro, kako je bilo, jest kamen kušnje i za nas vjernike. Potrebno je moliti, tražiti i kucati za nove korake koje nam Gospodin otvara u ove dane. O sv. Dujme, svojim moćnim zagovorom osnaži našu vjeru, koja će nas osloboditi straha i nesigurnosti. Podrži svjetlo vjere da još jače zasja u ovom prolazu tunelom u kojem se nalazi svijet, da bude putokaz svima koji su izgubljeni, osamljeni i nesigurni. Uvijek nam prijeti opasnost da nam vjera ostane zatvorena u ritual, suhoparnu pobožnost, da bude prigodna, nedjeljna i blagdanska. I zato nam je potrebna obnova, izlazak koji će donositi svježinu i radost na putu vjere. Kroz kušnje izlaska na put radosti i slobode.“

P3660723
Polazeći od riječi psalmista: „Kročim stazom tvojih zapovijedi jer si mi raširio srce“ istaknuo je da vjera vodi prema ljubavi. Unatoč epidemiološkim mjerama i potrebi fizičke distance, pozvani smo zapaziti drugoga pokraj nas, uvažiti ga, biti mu blizu i pružiti ohrabrenje. „Vjera ljubavlju djelotvorna – put je na koji nas poziva Gospodin, put koji je sv. Dujam prošao do kraja i nama svijetli kao uzor i nadahnuće“, kazao je mons. Vidović te nastavio: „Vrijeme koje mi Gospodin daruje nije za mene, za moju bezbrižnost, nego za svakodnevno obilovati vjerom ljubavlju djelotvornom. U malom i iskrenom služenju, gledati otvorenih očiju i srca čovjeka pored sebe, te tako biti Crkva koja služi poput njezina Gospodina. Put Crkve je put čovjeka, kako reče sv. Ivana Pavao II.“
Na kraju svoga prigodnog govora progovorio je o nadi koja ne dolazi izvana, po nekim obećanjima niti nekim idejama nego se rađa iz srca koje vjeruje i srca koje ljubi. Ta nada vezana je „uz osobu Isusa Krista, koji je prošao put čovjeka do kraja, i otvorio ga za novu i punu dimenziju vječnog života. Zato želimo moliti da budemo i mi hrabri i smjeli svjedoci, da naš život bude uvijek usmjeren onom što trajno ostaje: sve prolazi i proći će. Živimo u vjeri, ljubavi i nadi! Vjera i nada na kraju će se stopiti u gledanje, a ljubav ostaje zauvijek! Sv. Dujme svojim moćnim zagovorom: umnoži našu vjeru, učvrsti našu nadu i usavrši našu ljubav!“

Nekoliko pjevača katedralnog zbora pod ravnanjem maestra don Šime Marovića uz orguljašku pratnju maestra don Ivana Urlića, i vjernički puk radosno su otpjevali večernju molitvu uz izravni prijenos na YouTube kanalu Splitsko-makarske nadbiskupije. Nadbiskup Barišić zazvao je Božji blagoslov na sve nazočne, a himnom u čast sv. Dujmu završila je svečana Večernja i devetodnevna priprava za svetkovinu sv. Dujma, zaštitnika grada Splita i Splitsko-makarske nadbiskupije.

Tekst i foto: Silvana Burilović Crnov / Splitsko-makarska nadbiskupija

 

Radio Marija

19:40 Glazba
20:00 Anđeo Gospodnji; Molitva za obitelj
20:05 Glazba
20:15 Krunica - Otajstva svjetla

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Kolovoz 2022
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.