Barilovicki Leskovac 1

Foto: Reljefni prikaz - Zaruke B. D. Marije i sv. Josipa te Usnuće Josipovo. Glavni oltar župne crkve u Barilovićkom Leskovcu.

Nalazimo se u Godini sv. Josipa koju je proglasio papa Franjo 8. prosinca 2020. godine Apostolskim pismom „Patris Corde“ povodom 150. obljetnice proglašenja svetog Josipa zaštitnikom sveopće Crkve. Tijekom ove godine sv. Josip, zaručnik BDM, bit će praćen posebnom pažnjom kao svetac koji simbolizira svetost u svakodnevnom životu, skrivenom od očiju javnosti. Sv. Josip ujedno ima posebnu povezanost s Hrvatima i Hrvatskom. Naši preci često su se utjecali sv. Josipu u najtežim vremenima, a 1687. godine Hrvatski sabor je jednoglasnom odlukom proglasio sv. Josipa zaštitnikom Hrvatskog kraljevstva.

Uz Nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu, u Zagrebačkoj nadbiskupiji postoji pet župa posvećenih sv. Josipu: Župa sv. Josipa i Gospe Lurdske - Barilovički Leskovac, Župa sv. Josipa radnika - Klinča Sela-Zdenčina, Župa sv. Josipa - Stubičke Toplice, Župa sv. Josipa Radnika - Zagreb-Gajnice te Župa sv. Josipa - Zagreb-Trešnjevka. Također, na području Zagrebačke nadbiskupije 21 kapela posvećena je sv. Josipu.

Uoči svetkovine sv. Josipa, zaručnika BDM, koju ćemo proslaviti 19. ožujka, donosimo vam prikaze navedenih župa s njihovom poviješću, tradicijom, kulturnim znamenitostima, aktivnostima i drugim zanimljivostima.

Barilovicki Leskovac 9

Župa sv. Josipa i Gospe Lurdske, Barilovićki Leskovac

Barilovićki Leskovac stara je župa Dugoreško-mrežničkog dekanata posvećena sv. Josipu i Gospi Lurdskoj. Smještena je između dvije rijeke Korane i Mrežnice, nedaleko od Duge Rese. Graniči sa Župom sv. Petra, Duga Resa na sjeverozapadu, sa Župom sv. Vida, Ladvenjak na sjeveroistoku, sa Župom Presvetog Trojstva, Barilovićki Cerovac i Sisačkom biskupijom na jugu.

Ustanovljena je 1782. i posvećena sv. Josipu, zaručniku BDM. No poznata je po dugoj tradiciji čašćenja Gospe Lurdske. Godine 1958. konsekrirana je po tadašnjem zagrebačkom nadbiskupu kardinalu Franji Šeperu prigodom stote obljetnice ukazanja Gospe u Lurdu te je tom prigodom i dodan novi titul – Gospe Lurdske.

Barilovicki Leskovac 7

Župna crkva je sagrađena u baroknom stilu. Njen prostor čini je jedna lađa sa tri bole. U crkvi postoje tri oltara od kojih glavni oltar, izgrađen 1910. u pseudobaroknom stilu, sadrži veliki središnji kip sv. Josipa s djetetom Isusom u naručju te dva reljefa od kojih jedan prikazuje zaruke sv. Josipa i B. D. Marije, a drugi usnuće sv. Josipa.

Drugi i treći oltar sagrađen su od trogirskog bijelog kamena. Prvi prikazuje ukazanje Majke Božje u Lurdu, a drugi oltar Presveto Srce Isusovo. Unutrašnjost crkve ukrašena je brojnim slikama slikara Vjekoslava Humića.

Pobocni oltari Barilovicki Leskovac

 

Župna crkva nosi status zaštićenog kulturnog dobra, klasificirana kao „sakralna graditeljska baština“.

Župna crkva pamti brojne šteta učinjene tijekom Domovinskog rata. Crkva je bila gađana tenkovima, avionima i minobacačkim granatama. Tijekom rata stradalo je krovište te zidovi i svi prozori crkve.

Barilovicki Leskovac 7

 

Barilovicki Leskovac 8

U znak sjećanja svim žrtvama Domovinskog rata, Drugog svjetskog rata i poraća, izgrađen je spomenik na kojem je upisano preko šesto imena stradalih. Spomenik se nalazi na Belaju pokraj filijalne kapele posvećene Gospi Fatimskoj.

Župa danas ima 1177 župljana koji svake godine 11. veljače posebno slave Blaženu Djevicu Mariju Lurdsku, 19. ožujka sv. Josipa, zaručnika B.D.M te Posvetilo koje se slavi druge nedjelje u srpnju.

Tekst i foto: Vlč. Tomislav Krajačić
Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

Radio Marija

23:45 Glazba
00:00 Lijepa naša domovino - hrvatska himna; Posvetna molitva sv. Josipu
00:03 Glazba
00:30 Franjina ekonomija - tema: Volontiranje na marginama društva; gost: Dejan Nemčić; ur. i vod.: Katarina Bukša

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.