papa angelus cathopic naslovna
Napominjući prije molitve Anđeoskoga pozdravljenja da se u Italiji i u još nekim zemljama danas slavi svetkovina Tijelova, papa Franjo se u podnevnom nagovoru osvrnuo na značenje Posljednje večere tijekom koje Krist čini gestu predanja: u razlomljenom kruhu i u čaši pruženoj učenicima, On sam se daje za cijelo čovječanstvo i prinosi samoga sebe za život svijeta. Kada nadvladamo sebičnost i otvorimo se ljubavi, tada poput Isusa lomimo kruh svoga života.

PAPA FRANJO
ANGELUS
Trg Svetog Petra
Nedjelja, 2. lipnja 2024.

 

Draga braćo i sestre, ugodna vam nedjelja!

U Italiji i još nekim zemljama danas se slavi svetkovina Tijelova. Evanđelje današnje liturgije govori nam o Isusovoj Posljednjoj večeri (Mk 14, 12-26), tijekom koje Gospodin čini čin predanja: naime, u razlomljenom kruhu i u čaši pruženoj učenicima, On sam se daje za cijelo čovječanstvo i prinosi samog sebe za život svijeta.

U tom Isusovom činu lomljenja kruha ima jedan važan vid koji se u Evanđelju ističe riječima „dade im“ (r. 22). Neka nam se u srce utisnu te riječi: dade im. Euharistija, naime, doziva prije svega u pamet dimenziju dara. Isus uzima kruh ne da ga sam blaguje, nego da ga razlomi i daje učenicima, otkrivajući tako svoj identitet i svoje poslanje. On nije zadržao život za sebe, već ga je dao nama; nije svoje božansko biće držao blagom koje ljubomorno čuva samo za sebe, nego je samoga sebe lišio slave kako bi podijelio s nama naše čovještvo i uveo nas u vječni život (usp. Fil 2, 1-11). Isus je sav svoj život učinio darom. Zapamtimo to: Isus je sav svoj život učinio darom.

Shvaćamo, dakle, da slavljenje Euharistije i blagovanje ovoga Kruha, kao što na poseban način činimo nedjeljom, nije bogoštovni čin odvojen od života ili jednostavan trenutak osobne utjehe; moramo uvijek imati na umu da je Isus, uzimajući kruh, razlomio ga i dao njima, te nas stoga zajedništvo s njim osposobljuje da i mi postanemo razlomljeni kruh za druge, da dijelimo ono što jesmo i što imamo. Sveti Leon Veliki je govorio: „Naše dioništvo u tijelu i krvi Kristovoj nema drugi cilj, već to da postanemo ono što blagujemo“ (Sermone XII sulla Passione, 7).

Braćo i sestre, eto to je ono na što smo pozvani: postati ono što blagujemo, postati „euharistijski“, to jest oni koji više ne žive za sebe (usp. Rim 14, 7), u logici posjedovanja i konzumacije, nego oni koji znaju kako svoj život učiniti darom za druge. Tako, zahvaljujući Euharistiji, postajemo proroci i graditelji novoga svijeta: kad nadvladamo sebičnost i otvorimo se ljubavi, kad njegujemo veze bratstva, kad sudjelujemo u patnjama naše braće i dijelimo kruh i dobra s onima koji su u potrebi, kad sve svoje talente stavljamo na raspolaganje svima, tada lomimo kruh svoga života poput Isusa.

Zapitajmo se, dakle: držim li svoj život samo za sebe ili ga dajem kao što je to učinio Isus? Razdajem li se za druge ili sam zatvoren u svoje malo „ja“? I znam li u svakodnevnim situacijama dijeliti ili uvijek tražim svoj interes?

Neka Djevica Marija, koja je primila Isusa, Kruh koji je s neba sišao, i potpuno se predala zajedno s njim, pomogne i nama da postanemo dar ljubavi, sjedinjeni s Isusom Euharistijom.

 


Izvor: Vatican News - sa

Foto: Cathopic

Radio Marija

12:10 Glazba
13:00 Čitamo knjigu - Stjepan Harjač: Duhovna rosa
13:30 Obavijesti i najava programa
13:45 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.