Isusovačka služba za izbjeglice – JRS, kao provedbeni partner Vlade RH u projektu integracije osoba pod međunarodnom zaštitom preseljenih iz Turske te integracije i zbrinjavanja osoba po osnovi drugih oblika solidarnosti s državama članicama Europske unije, jučer je započela s programom edukacije „Iskustva, izazovi i pozitivne prakse u integraciji osoba iz programa Preseljenja“ koja će se trajati do sutra, 2. srpnja, u Novom Vinodolskom.
Isusovačka služba za izbjeglice – JRS, kao provedbeni partner Vlade RH u projektu integracije osoba pod međunarodnom zaštitom preseljenih iz Turske te integracije i zbrinjavanja osoba po osnovi drugih oblika solidarnosti s državama članicama Europske unije, jučer je započela s programom edukacije „Iskustva, izazovi i pozitivne prakse u integraciji osoba iz programa Preseljenja“ koja će se trajati do sutra, 2. srpnja, u Novom Vinodolskom. Kroz ovu edukaciju stručni djelatnici Isusovačke službe za izbjeglice podijelit će sa sadašnjim i budućim ključnim dionicima u procesu socijalne integracije izbjeglica u naše društvo, sustavan i iskustven pregled postojećih praksi i alata za kvalitetnu suradnju institucija i civilnog društva. Edukativno – informativna izlaganja će obuhvatiti najrelevantnije korake u integraciji, uz prikaz nedavnih slučajeva i praksi. Susret je istovremeno i prilika za bolje međusobno upoznavanje i povezivanje, razmjenu iskustava i znanja, razgovor te otvaranje novih suradnji.
Na jučerašnjem otvorenju trodnevne edukacije, ravnatelj JRS-a u jugoistočnoj Europi p. Tvrtko Barun, SJ, predstavio je integracijske aktivnosti i rad JRS-a u slopu projekta integracije preseljenih osoba. Riječ je o 20 sirijskih obitelji u izbjegličkom statusu koje su usklopu europskog projekta solidarnosti, podjele odgovornosti i prihvaćanja svoj novi dom pronašle u Sisku, Karlovcu i Zagrebu, a kojima je JRS asistirao u svim koracima rane integracije, uz poticanje otvorenosti i suradnje s lokalnom zajednicom, nadležnim institucijama i volonterima. Predavanje koje je prikazalo uvod u pravni okvir međunarodne zaštite u RH održala je Marija Vujeva, pravnica i dugogodišnja volonterka JRS-a, dok je jučer bilo riječi i o utjecaju medija kao odraza društvene i političke situacije te instrumenta kreiranja stavova o izbjeglicama i migracijama. Svoje iskustvo rada s volonterima socijalnim mentorima u integraciji izbjeglica, pozitivne prakse i izazove, jutros je izložila Zrinka Tustonjić, koordinatorica volontera JRS-a, dok je o teoriji privrženosti u kontekstu rada s migrantima izlagala psihologinja Dijana Đapić, suradnica za integraciju JRS-a. Ulogu prevoditelja u integraciji izbjeglica iz prve je ruke objasnio Tony Toumeh, socijalni asistent i prevoditelj za arapski jezik, koji je s kolegama održao i radionicu o interkulturalnom dijalogu. Danas popodne će Iva Lizović, pedagoginja i socijalna asistentica JRS-a govoriti o radu s djecom izbjeglicama i njihovoj integraciji u osnovne škole, dok će nakon toga Janko Gredelj, koordinator za integraciju JRS-a i Dajana Ravlija, socijalna radnica JRS-a održati izlaganje o integraciji na tržište rada te važnoj ulozi znanja hrvatskog jezika u procesu edukacije i zapošljavanja. Sutra će se, prije završne diskusije, razgovarati i o rodno uvjetovanom nasilju, metodama prepoznavanja, spriječavnja te rada s osobama kojima je potrebna podrška i rehabilitacija.
Isusovačka služba z aizbjeglice ovu edukaciju održava pridržavajući se svih važećih epidemioloških preporuka, brinući o osobnoj i zajedničkoj sigurnosti, zdravlju i dobrobiti. Važno je, kontinuirano poručuju iz ove humanitarne katoličke organizacije, nikoga ne ostaviti po strani i ne zaboraviti važne teme koje pogađaju najranjivije i sve one kojima je potrebna sustvarna podrška te dobra suradnja civilnog i vladinog sektora u unaprijeđenju kvalitete njihova života i ljudskog dostojanstva.