VELIKO SRCE BLAŽENE DJEVICE MARIJE
Evanđelje:
Lk 2, 41-51
Čitanje svetog Evanđelja po Luki
Roditelji su Isusovi svake godine o blagdanu Pashe išli u Jeruza¬lem. Kad Isusu bijaše dvanaest godina, uziđoše prema običaju blagdanskom. Kad su minuli ti dani, vraćahu se oni, a dječak Isus osta u Jeruzalemu, a da nisu znali njegovi roditelji. Uvjereni da je među suputnicima, odoše dan hoda, a onda ga stanu tražiti među
rodbinom i znancima. I kad ga ne nađu, vrate se u Jeruzalem tra¬žeći ga. Nakon tri dana nađoše ga u Hramu gdje sjedi posred učitelja,
sluša ih i pita. Svi koji ga slušahu bijahu zaneseni razumnošću i
odgovorima njegovim. Kad ga ugledaše, zapanjiše se, a majka mu njegova reče: »Sinko, zašto si nam to učinio? Gle, otac tvoj i ja
žalosni smo te tražili.« A on im reče: »Zašto ste me tražili? Niste
li znali da mi je biti u onome što je Oca mojega?« Oni ne razumješe riječi koju im reče.
l siđe s njima, dođe u Nazaret i bijaše im poslušan. A majka je
njegova brižno čuvala sve ove uspomene u svom srcu.
Riječ je Gospodnja.
***************
Danas Crkva slavi Bezgrešno Srce Blažene Djevice Marije. Srce je simbol ljubavi. Očito, riječ je o ljubavi, koja ima svoj izvor u prečisom Srcu Marijinom. U našem razmišljanju pođimo jednim neobičnim putem: promotrimo tri dimenzije Marijine ljubavi.
Ljubav mlade Marije. Marija voli Boga. Još prije anđelova naviještanja, Marija je bila sva okrenuta prema Bogu. To možemo iščitati upravo iz pozdrava arkanđela Gabrijela, kad joj saopćava da je našla milost kod Boga. Marijina ljubav prema Bogu očitovala se u slušanju Božje riječi, gotovo bismo rekli, u „prisluškivanju“ Božje riječi. I to znamo iz naviještenja, gdje čitamo da je Marija čuvala Božju riječ u svom srcu i razmišljala o njima. Daljnja karakteristika ljubavi mlade Marije prema Bogu bila je njena poslušnost Božjoj volji. Kad je shvatila što Bog od nje traži, premda vjerojatno nije mogla razumjeti način kako će se Božja volja ostvariti, spremno je dala svoj pristanak. Zato je mogla otpjevati zahvalnu pjesmu svoga srca: „Veliča duša moja, Gospodina!“
Ljubav odrasle Marije. Marija voli Isusa. Bog je ušao u život mlade djevojke Marije, koja je u kratkom razdoblju postala odrasla žena. Marijina se ljubav očitovala u spremnosti da s Josipom dijeli svoj životni put. Nemojmo se bojati razmišljati o Mariji i Josipu kao o mladom zaljubljenom paru. To je zaručnička ljubav Marije, udate žene. Onda se ljubav odrasle Marije okrenula prema svom Dječaku, pa Mladiću, i na kraju Odraslom Isusu. Ta ljubav je majčinska ljubav koja se brine za svog Sina. Ova majčinska ljubav je dala snagu Isusu za vrijeme njegovog javnog djelovanja, znajući da ga prati Majčina briga, molitva i ljubav na njegovom životnom putu sve do križa. Mogli bismo govoriti i o požrtvovnoj ljubavi. Sav se Marijin život odrasle žene okretao oko Isusa. Ona je bila ne samo majka, nego i učenica svog Isusa, kako to saznajemo iz samih Isusovih usta, kad su mu javili da ga traži njegova majka, pa je pokazao na učenike i rekao da su mu svi majka i brat koji slušaju njegovu riječ. Marija je bila prisutna i slušala Isusovu riječ.
Ljubav starice Marije. Marija voli ljude. Ne znamo, koliko je godina imala Marija kad je “usnula”. Svatko može napraviti vlastitu računicu, ali je vjerojatno imala više od šezdeset godina. Karakteristika te ljubavi je bila uslužna ljubav. Na svadbi u Kani Galilejskoj, gdje je intervenirala kod Sina za prvo čudo, Marija je već bila „zrela žena“, ugledna gospođa koja je imala određeni autoritet, koju su ljudi cijenili. To se vidi iz okolnosti, da je sluge slušaju kad im je naredila da čine sve što će im Isus reći. Marija je morala biti poznata među ljudima, jer kad je jednom došla da vidi Isusa, svi su odmah znali da je to Isusova Majka, koja ga traži. Marijna ljubav je bila ljubav koja je znala tješiti. Kad nakon Isusove smrti otišla s Ivanom, sa svojim „posvojenim sinom“; čitamo da ju je Ivan uzeo k sebi u kuću. Marija je bila Ivanova utjeha, jer se Ivan morao osjećati kao siroče. Marija je bila nazočna s apostolima u dvorani posljednje večere kad su u molitvenom raspoloženju čekali silazak Duha Svetoga. To je Marijina solidarna ljubav, mogli bismo nazvati i sestrinska ljubav: ona je jedna od Isusovih vjernih učenika.
Marija i mi. Marija svakog od nas voli istom ljubavlju, kao što je voljela Boga, Isusa i ljude. Ne smijemo o Mariji uvijek misliti samo kao o onoj koja nas brani, čuva, pomaže u poteškoćama. Marija nam daje i primjer, da i mi moramo gajiti u sebi ove tri dimenzije ljubavi. Moramo voljeti Boga, zahvaljivati za njegove darove, prisluškivati njegovu riječ, njegove pozive. Marija nam daje primjer kako voljeti Isusa: slušati njegovu riječ, ići njegovim stopama u krepostima, ustrajati s njim do kraja života. Marija nam daje primjer, kako voljeti ljude: moliti za druge, pomoći drugima u nevolji, žrtvovati se za druge.
Današnji se blagdan zove spomendan Bezgrješnog Srca Marijina. Dolazi mi misao da preimenujemo ovaj spomendan u blagdan Velikog Srca Marijna; Srce puno božanske, majčinske i sestrinske ljubavi.