IMG 9374

U ponedjeljak 9. svibnja učenici Glazbene škole Požega održali su u požeškoj Katedrali sv. Terezije koncert prigodom 25. obljetnice osnutka Požeške biskupije i ređenja njezinog prvog biskupa Antuna Škvorčevića. Uz biskupa Antuna na koncertu su sudjelovali svećenici iz središnjih biskupijskih ustanova i iz Župe Sv. Terezije, obnašatelji gradskih i županijskih vlasti na čelu s gradonačelnikom Požege Željkom Glavićem, predstavnici društvenog i kulturnog života grada Požege, te drugi ljubitelji glazbe. Na početku koncerta ravnatelj požeške Glazbene škole Alen Kovačević pozdravio je biskupa Antuna i druge nazočne, napomenuvši kako učenici spomenute Škola svoje koncerte redovito održavaju u svojim prostorima i izrazivši radost što ovoga puta iznimno mogu muzicirati u sakralnom prostoru požeške Katedrale, koji je prema njegovu sudu zbog akustičnosti i drugih razlog najprikladniji za koncerte ozbiljne glazbe. Čestitao je biskupu jubileje: 25. obljetnicu osnutka Požeške biskupije i njegova biskupskog ređenja, kao i njegov 75. rođendan, sa zahvalnošću za sve što je kroz to vrijeme dobroga učinio.

U prvom dijelu koncerta nastupili su učenici nižeg uzrasta (osnovnoškolci), koji su izveli slijedeća djela:. J. S. Bach: Air, Tamburaški ansambl Glazbene škole Požega, nastavnik Valentin Petranović, mag. mus.; D. Bobić: Andantino, Bruno Jakovljević, truba (3. o.), klavirska pratnja Ana Orić, mag. mus., nastavnik Matea Šeremet, prof. mentor; J. D. Ployhar: the Hunt, Edita Mikić, rog, (4. o.), klavirska pratnja Miroslav Majić, mag. mus, nastavnica: Kristina Banovac, mag. mus.; B. Bersa: Riso e lamento, Ana Marija Ralašić, klavir, (5. o.), nastavnica: Marija Milinković, prof. savjetnik; F. Kleynjans: Mazurka br. 2, Eva Svjetličić, gitara (6. o.), nastavnik Stjepan Blažanin.

Zatim su se u drugom dijelu koncerta predstavili učenici višeg uzrasta (srednjoškolci), s ovim djelima: A. Capuzzi: Andante and rondo I. Andante, Jakov Gitt, tuba (1. s), klavirska pratnja: Miroslav Majić, mag. mus., nastavnik: Ivan Luladžić, mag. mus; S. Rahmanjinov: Vocalise, Antea Glavaš, bisernica (1. s.), klavirska pratnja Bernard Štancl, mag. mus,. Nastavnik Valentin Petranović, mag. mus.; F. X. Mozart: Rondo u e-molu, Ema Posavčević, flauta (1. s), klavirska pratnja Matea Šeremet, mag. mus., nastavnica Daliborka Krešić, mag. mus.; D. Bobić: Kijevska suita I. Allegro, Paula Uložnik, harmonika (2. s), nastavnica Jasmina Posedi, mag. mus.; W. A. Mozart: Agnus Dei, Mia Raguž, sopran (2. s.), klavirska pratnja Andrej Šeper, mag. mus., nastavnica Marija Ticl, univ. bacc. mus.; S. Rahmanjinov: Etida op. 33, br. 2, Nina Barić, klavir (3. s.), nastavnik Ivan Polić, mag. mus.; Anonymous: Die Bankelsangerliede, Brass kvartet Glazbene škole Požega u satavu: Lovro Tkalčec, truba (3. s.), Matija Katušić, truba (3. s.), Fran Matić, rog (4. s.) i Laura Vincer, tuba (3. s), nastavnik Ivan Luladžić, mag. mus.

U završnom dijelu koncerta Mješoviti zbor Glazbene škole Požega pod ravnanjem prof. Branke Horvat izveo je skladbe: A. Bruckner: Locus iste; A. Pärt: Bogoróditse Djévo; G. P. da Palestrina: Missa brevis, Gloria; J. Tavener: The lamb. Koncert je završio motetom Isus Krist što ga je A. Klobučar skladao i posvetio msgr. dr. Antunu Škvorčeviću,, (orguljaška pratnja: Anton Ećimović, mag. mus.).

Biskup Antun je nakon toga zahvalio ravnatelju Glazbene škole Kovačeviću, svim profesorima i izvođačima za sve ono što su svojom glazbom na ovom koncertu ispričali. Kazao je da pokušava riječima psalmiste: »Nebesa slavu Božju kazuju« (Ps 19, 1) dohvatiti do kuda i do kamo je sve odjeknulo njihovo sviranje i pjevanje u ovoj prelijepoj Katedrali sv. Terezije. »Postoji neki svemirski odjek, jeka glazbe i njezina sklada kojemu ne možemo doći na kraj. Mi osjećamo da pripadamo tom skladu neizmjernosti. Vjerujem da svi vi koji ste svirali i pjevali dobro razumijete kako nas pjevanje vodi dalje negoli dopire vaš glas i da nas sviranje vodi dublje od zvuka instrumenta. Taj „dalje“ i „dublje“ onostranost je i neizmjernost, izvorni sklad kojem pripadamo«, ustvrdio je biskup. Napomenuo je da je glazba snažni podsjetnik tko je čovjek, i kad ne bi bilo glazbe i pjevanja svijet i čovjek bili bi gluhi za dubinu, visinu, neizmjernost i sklad, bio bi to neki siromašan svijet. Kazao je da je to razlog zbog kojeg se uvijek oduševljava kad ljudi, osobito mladi imaju smisla za sviranje i pjevanje, jer na taj način stječu iskustvo širine, dubine i snage svoga postojanja. Podsjetio je da po svetim otajstvima koja Crkva slavi pjevanjem i sviranjem uzdižemo hvalu Boga i postajemo dionici onostranosti, te da ima svoje značenje to što se i ovim koncertom spominjemo 25. obljetnice požeške mjesne Crkve. No, biskup je napomenuo kako mu se ovih dana, dok razmišlja o ratu u Ukrajini, nameće misao da je čovjek jedino biće koje svojim mračnim djelovanjem može u veliki svemirski sklad unositi disonancu. Ustvrdio je da je glazba mladih ljudi koju smo večeras čuli ujedno i utjeha da svijet nije prepušten neskladu i da čovjek nije samo disonanca u svemiru, nego glas, sklad, dubina, snaga i ljepota, konačno u punini ostvarena u Isusovoj muci, smrti i uskrsnuću. Izrazio je uvjerenje da nas je ovaj koncert snažnije s njime povezao.

Izvor: Požeška biskupija

Radio Marija

06:15 Nakane Apostolata molitve za rujan; Krunica - Slavna otajstva
06:45 "Riječ o riječi" - duhovni poticaji za svaki dan
06:50 Glazba
07:30 Molitva - Jutarnja

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Litanije Imena Marijina

Litanije Imena Marijina Gospodine, smiluj seKriste, smiluj seGospodine, smiluj se Kriste, čuj nasKrist, usliši nas Sine Marijin, čuj nasSine...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.