22 02 bogoslovi benin3 3

U utorak, 22. veljače 2022. đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić primio je u Nadbiskupskom domu u Đakovu, zajedno s odgojiteljima đakovačkog Bogoslovnog sjemeništa na čelu s rektorom prof. dr. Stjepanom Radićem, dvojicu bogoslova iz Benina – Gutenberga Hounye i Hermanna Kodju, koji će svoju formaciju nastaviti u Đakovu.

Đakovačko-osječka nadbiskupija već duže vrijeme njeguje crkvenu i prijateljsku povezanost s Biskupijom Porto-Novo u afričkoj republici Benin. Prije koju godinu njihov je biskup, mons. Aristide Gonsalo posjetio nadbiskupa Hranića i tada je dogovoren dolazak beninskih svećenika u ovu nadbiskupiju, kako bi prema mogućnostima djelovali na ovim prostorima. U novije vrijeme dogovoren je, a zatim se i ostvario, dolazak bogoslova kao nastavak ove povezanosti. Cilj je da bogoslovi tijekom formacije uče hrvatski jezik i upoznaju mentalitet, a svakako u širem smislu i da se susretnu s europskim katoličkim svijetom i kulturom.

Gutenberg i Hermann do sada su uspješno završili trogodišnji studij filozofije te tri godine bogoslovske formacije u beninskom sjemeništu Porto-novo. Kao novi đakovački bogoslovi najprije će učiti hrvatski jezik, a zatim, kada bude moguće, nastavit će i studij teologije na KBF-u u Đakovu. Ako mogućnosti dopuste –u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji nastavit će i svoje svećeničko djelovanje tijekom nekoliko godina – već prema međusobnom dogovoru dvojice ordinarija i njih samih.

Gutenberg Hounye rođen je 18. studenoga 1993. u Agameu, u Beninu. Završio je trogodišnji studij geografije, a zatim i filozofije. Dolazi iz obitelji koju čine majka, tri brata i dvije sestre, a otac je preminuo.

Hermann Kodjo rođen je 16. travnja 1997. u Sinendeu, na sjeveru Benina. Uz majku i oca, odrastao je s dva brata i četiri sestre.

Po dolasku u Đakovo bogoslovni su se smjestili u Bogoslovno sjemenište i upoznali svećenike-odgojitelje te domaće bogoslove. U razgovoru s nadbiskupom Hranićem iznijeli su svoje prve dojmove, a nadbiskup ih je ohrabrio i potaknuo na trud i zalaganje oko učenja jezika. Bilo je zanimljivo čuti kakav je način bogoslovske formacije u Beninu te istovremeno usporediti njihov način formacije s načinom rada sjemeništa u Hrvatskoj, odnosno u Đakovu.

Uz rektora, prisutni su bili i vicerektor vlč. Krešimir Čutura, duhovnik mons. Karlo Višaticki i ekonom preč. Mato Gašparović. Bogoslovima su izrazili dobrodošlicu, pohvalili su njihovo usvajanje mnogih hrvatskih riječi i fraza te ih ohrabrili riječima da će im učenje hrvatskog jezika s vremenom ići sve lakše i lakše.

Njihov boravak u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, osim završetka teološkog studija, pridonosi i promicanju pastoralne suradnje između dviju biskupija, upoznavanju pastoralnih nastojanja i života Crkve. Od posebne vrijednosti za Gutenberga i Hermanna bit će upoznavanje s djelovanjem župnih misijskih skupina u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. Svojom prisutnošću oni će vjernicima i svećenicima omogućiti stvarno iskustvo života Crkve u Beninu te pomoći u animiranju za misijsko poslanje Crkve.

Tekst i foto: dj-os.nadbiskupija

Radio Marija

20:40 Glazba
21:00 Ispovijest vjere Hrvata katolika
21:01 Semper magis – tema: Autobiografija novaka: „Provede noć moleći se pa izabra dvanaestoricu“ (Lk 6,13); gosti: Krunoslav Katanić, Mateo Kelava, Karlo Kokanović – novaci 1. godine; ur. i vod.: p. Hrvoje Mravak
22:00 Najava sutrašnjeg programa; Molitva BDM za zaštitu

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Litanije Imena Marijina

Litanije Imena Marijina Gospodine, smiluj seKriste, smiluj seGospodine, smiluj se Kriste, čuj nasKrist, usliši nas Sine Marijin, čuj nasSine...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Listopad 2021
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.