IMG 2236 1U prigodi Velikog tjedna i blizine najvećeg kršćanskog blagdana Uskrsa, Župa sv. Terezije Avilske u Suhopolju nedaleko Virovitice, u suradnji s Likovnim klubom “Paleta” organizirala je u prostorima Župe izložbu pod nazivom “U slavu križa” koja je otvorena u subotu 12. travnja 2025. godine.

Uz zahvalu na dolasku i izrazima dobrodošlice, o značaju i namjeri ove izložbe, svim nazočnima na otvorenju je govorio župnik Ljubo Krmar istaknuvši da ova izložba u središte stavlja križ koji je simbol kršćanske vjere koji promatramo i častimo kao znak otkupljenja i nade. „Od Golgote do danas stoji Isusov križ uspravan, kao svjetionik u tami, kao znak Božje ljubavi prema čovjeku. Pred nama su križevi i slike raspeća načinjeni u različitim materijalima i tehnikama u kojima su autori pronašli svoj izraz. Izloženi su predmeti su vlasništvo župe Suhopolje, pojedinih župljana ili župnika“, kazao je župnik. Istaknuo je potom kako je križ neiscrpna inspiracija umjetnicima, kroz stoljeća slikan na platnu, isklesan u kamenu, oblikovan u zlatu i srebru. „U njegovim obrisima slikari su vidjeli ljepotu žrtve, pjesnici su mu posvetili najdublje stihove, a skladatelji himne pune čežnje i nade. Ova izložba predstavlja osmdeset križeva i raspela izrađenih od raznih materijala ili naslikanih na platnima naših likovnih umjetnika kao što su; Ivan Lacković Croata, Danijel Butala, Josip Botteri – Dini, Tomislav Kršnjavi, Petar Dolić, Stanislav Hampla i Gordana Ćurik. Eksponati i slike koje predstavljamo su iz cijele župe, bilo da su vlasništvo naše župe ili pojedinih obitelji naše župe“, zaključio je župnik.

Prigodnu riječ na otvorenju uputila je potom povjesničarka umjetnosti Mihaela Kulej ravnateljica Gradskog muzeja Virovitica koja je izrazila veliki značaj ove izložbe. „Prizor raspela je temelj naše vjere i unutar povijesti umjetnosti on se počinje prikazivati od 5. stoljeća, a liturgijski je prihvaćen tek u 9. stoljeću. Kristova patnja na križu se u povijesti umjetnosti izražava tek od 13. stoljeća, odnosno unutar ranog srednjeg vijeka. Do tada je Krist na križu bio prikazivan kao pobjedonosno biće koje ne pati nego je ponosno razapeto. Kasnije kada Krist poprima prirodu Boga i čovjeka, u umjetnosti se javlja izražavanje njegove patnje“, objasnila je Mihaela Kulej.

Na izložbi su bili prisutni i predstavnici Općinske uprave Suhopolja na čelu s načelnikom Goranom Doležalom koji je pozdravio okupljene i izrazio zadovoljstvo što je Suhopolje mjesto još jednog vrijednog kulturno-umjetničkog događaja. „Suhopoljska Župa ima dugu povijest i tradiciju i uistinu dosta toga možemo pokazati. U ovo korizmeno vrijeme ova izložba koja prikazuje značaj križa kao temelja naše vjere poprima još veći značaj. Ovim nastavljamo slijed kulturno-umjetničkih događaja u Suhopolju koje je, osim likovne umjetnosti, bilo i mjesto održavanja kvalitetnih koncerata klasične glazbe naših poznatih izvođača, ali isto tako i kulturno-umjetničkog stvaralaštva naših udruga. Pozivam sve naše žitelje da posjete ovu vrijednu izložbu, a zahvaljujem se svima onima koji doprinose tradiciji, vjeri i kulturno-umjetničkom stvaralaštvu naše Župe“, rekao je tom prigodom Goran Doležal.

U glazbenom dijelu nastupio je vokalno instrumentalni ansambl iz Suhopolja izvodeći skladbe korizmenog sadržaja u slavu Kristova križa.

Izvor: Požeška biskupija

Radio Marija

11:45 Glazba
12:00 Kraljice Neba; Molitva - Srednji čas
12:15 Mali koncert - ur. i vod.: Terezija Galić
13:00 Čitamo knjigu - Nikola Kabasilas: Život u Kristu

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Veljača 1675
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.