Dan NKG a 5Na svetkovinu sv. Josipa, u srijedu 19. ožujka ove godine, profesori, učenici i djelatnici Nadbiskupske klasične gimnazije s pravom javnosti u Zagrebu obilježili su Dan škole misnim slavljem koje je u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca na zagrebačkom Kaptolu predvodio preč. Jakov Rađa, profesor na Katedri fundamentalne teologije Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te povjerenik za pastoral duhovnih zvanja i promotor kršćanskih poziva u Zagrebačkoj nadbiskupiji. Slavlju su se priključili i odgojitelji te pitomci Međubiskupijskog sjemeništa u Zagrebu iz čijeg je okrilja Gimnazija nastala.

Misno slavlje ni ove se godine nije moglo održati u sjemenišnoj crkvi Srca Isusova koja je stradala u potresima u ožujku i prosincu 2020. godine i trenutačno je pred završetkom obnove.

Na misnom slavlju koncelebrirao je duhovnik Gimnazije i Sjemeništa vlč. Luka Premelč, a kod oltara je služio i sjemenišni magistar đakon vlč. Ivan Čus. Tijekom misnog slavlja na raspolaganju za sakrament pomirenja bio je mons. Zlatko Koren, rektor katedrale i kanonik Prvostolnog kaptola zagrebačkog.

U homiliji propovjednik je istaknuo ključne poruke o životu i duhovnoj ostavštini sv. Josipa. Osvrćući se na evanđeoski tekst (Mt 1, 16.18-21.24a) koji donosi Isusovo rodoslovlje, naglasio je kako je Josip jedini muškarac u Bibliji koji je definiran u odnosu na jednu ženu - Mariju. Time nam se otkriva duboka poruka Josipova poslanja u kojem on nije u prvom planu, već u služenju i ljubavi prema drugima. „Danas, kada slavimo svetoga Josipa, promišljamo o otajstvu ljubavi koja se ne uzvisuje, ne traži svoje, već se daruje drugima. Onaj tko uvijek želi biti u prvom planu može postići mnogo - može postati uspješan, poznat, bogat, ali jedno ne može - ne može istinski ljubiti“, naglasio je preč. Rađa.

Obraćajući se posebno učenicima i djelatnicima Gimnazije istaknuo je da Josipova veličina leži u njegovoj samozatajnosti i spremnosti da se stavi u drugi plan. „Josip je čovjek koji dopušta da Bog dodaje ono što njemu samome nedostaje. Njegovo ime znači upravo to - Bog dodaje. To je poziv i za nas - da prepoznamo kako sami nismo dostatni, već nam je potrebno osloniti se na Boga koji nadopunjuje naše slabosti“, poručio je.

Nadalje, preč. Rađa osvrnuo se i na Josipovu spremnost da prihvati ono što ljudska logika ne može lako objasniti. „Josip je stajao pred teškom odlukom - njegova zaručnica Marija bila je trudna, a on nije bio otac. Po tadašnjim zakonima mogao ju je prijaviti i osuditi na sramotu, no on bira put ljubavi i milosrđa. Odlučuje biti poslušan srcu, ići dalje od propisa i pravila te time pokazuje što znači istinski ljubiti.“ Propovjednik je zaključio da je ljubav, kako ju pokazuje sveti Josip, u svojoj biti velikodušna i spremna preuzeti odgovornost. „Josip nije tražio krivca, nije se pitao ‘zašto baš ja’, već je uzeo situaciju u svoje ruke i odlučio zaštititi Mariju. Na taj način nije spasio samo nju, već i dijete u njezinoj utrobi - samoga Spasitelja. Zato ga s pravom nazivamo ‘Spasiteljem Spasitelja’.”

Na kraju homilije okupljeni su bili pozvani razmisliti o vlastitim životnim izazovima i o tome gdje su pozvani na Josipovu kreativnu ljubav. „Gdje u našem životu Bog kuca na vrata našeg srca i poziva nas na ljubav koja nadilazi propise; na ljubav koja ne traži svoje, već se daruje? Neka nam sveti Josip bude uzor u toj poniznoj, požrtvovnoj i djelotvornoj ljubavi“, zaključio je preč. Rađa.

Ljepoti i dostojanstvu misnog slavlja pridonijeli su sjemeništarci svojim posluživanjem kod oltara te Mješoviti zbor Nadbiskupske klasične gimnazije svojom pjesmom pod vodstvom prof. Ankice Juričić i orguljaškom pratnjom učenika drugog razreda Ivana Karola Ville.

Izvor: Zagrebačka nadbiskupija

Radio Marija

11:45 Glazba
12:00 Kraljice Neba; Molitva - Srednji čas
12:15 Mali koncert - ur. i vod.: Terezija Galić
13:00 Čitamo knjigu - Nikola Kabasilas: Život u Kristu

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Veljača 1675
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.