cq5dam.thumbnail.cropped.750.422 13Blaženi Alojzije Stepinac bijaše samosvjesni hrvatski domoljub i uvjereni sveopći čovjekoljub, pobornik univerzalnoga kršćanskog humanizma, koji je usmjeren prema Bogu i čovjeku, neovisno o čovjekovoj naciji i rasi, socijalnoj i vjerskoj pripadnosti

Marito Mihovil Letica

Na svetkovinu Krista Kralja 25. listopada 1942. (koja svetkovina se do Drugoga vatikanskoga koncila slavila posljednje nedjelje u listopadu) nadbiskup je Stepinac održao na Kaptolu u Zagrebu glasovitu propovijed pred mnoštvom vjernika. Bilo je to ratno doba u Europi diljem koje su uvedeni rasni zakoni, čiju su provedbu poticali i nadzirali Hitlerovi nacionalsocijalisti. Tomu se, kako su ga zlokobno nazvali, “novomu svjetskom poretku” hrabro suprotstavio nadbiskup Stepinac osuđujući rasizam te svako porobljavanje i uklanjanje drugih i drukčijih, pripadnika tobože manje vrijednih naroda i rasa. Nadbiskup Stepinac uz ostalo je rekao da

“... svaki narod i svaka rasa, kako se danas odrazuju na zemlji, imade pravo na život dostojan čovjeka i na postupak dostojan čovjeka. Svi oni bez razlike, bili pripadnici ciganske rase ili koje druge, bili Crnci ili uglađeni Europejci, bili omraženi Židovi ili ponosni Arijci imadu jednako pravo da govore: ‘Oče naš koji jesi na nebesima!’ (Mt 6, 9).”

Čuvši te Stepinčeve riječi, njemački se izaslanik Edmund Glaise von Horstenau razbjesnio i rekao: “Da je ovo izgovorio u Njemačkoj, ne bi živ sišao s propovjedaonice!”

Na jednak je način nadbiskup Stepinac očitovao osobitu snagu pravdoljubive i čovjekoljubive hrabrosti i godinu nakon toga, također na svetkovinu Krista Kralja, kada je prosvjedujući protiv protučovječnih a time i protukršćanskih rasnih zakona grmio poput proroka s propovjedaonice ispred zagrebačke katedrale:

“Mi smo uvijek naglašavali u javnome životu principe vječnoga zakona Božjega bez obzira radi li se o Hrvatima, Srbima, židovima, Ciganima, katolicima, muslimanima, pravoslavnima ili kome drugome.” Nadbiskup Stepinac zatim je istaknuo: “Katolička Crkva ne pozna rasa koje gospoduju i rasa koje robuju. Katolička Crkva pozna samo rase i narode kao tvorevine Božje; a ako koga više cijeni, to je onaj koji ima plemenitije srce, a ne jaču pesnicu. Za nju je čovjek jednako Crnac iz centralne Afrike kao i Evropejac.”

Tako je, nošen hrabrošću i pravdoljubivošću, zborio blaženi Alojzije Stepinac. Nakon tih zadivljujućih njegovih riječi potrebna je terminološka napomena. Naime, moglo se više puta čuti i pročitati da je Stepinac u tim propovijedima omalovažio i uvrijedio Rome nazivajući ih “Ciganima”. Takvi su prigovori zorni primjeri pretenciozne političke korektnosti združene s neupućenošću i neznanjem. Blaženi Stepinac nije ni mogao uporabiti izraz “Rom” jer u njegovo doba nije bio poznat – tek je 70-ih godina 20. stoljeća, odlukom svjetskih romskih institucija, naziv „Rom“ prihvaćen kao službeni etnonim, a „Ciganin“ napušten kao diskriminatoran.

Naposljetku treba reći da blaženi Alojzije Stepinac bijaše samosvjesni hrvatski domoljub i uvjereni sveopći čovjekoljub, pobornik univerzalnoga kršćanskog humanizma, koji je usmjeren prema Bogu i čovjeku, neovisno o čovjekovoj naciji i rasi, socijalnoj i vjerskoj pripadnosti. Iskazao se Stepinac junakom postojane hrabrosti i uzorne pravednosti, evanđeoske ljubavi u akciji te svijetlim primjerom svjedočkoga trpljenja za čovjeka i Crkvu.

Izvor: Vatikanske vijesti

Radio Marija

20:05 Glazba
20:15 Krunica - Slavna otajstva
20:40 Glazba
21:00 Ispovijest vjere Hrvata katolika

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 16h - homilija mons. Marka Mede, biskupa gospićko-senjskog

Subotom u 16:00h pratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Današnju je homiliju za Vas pripremio mons. Marko...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Ožujak 2025
P U S Č P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.