Velika 1U okviru obilježavanja Dana života i Dana braka, u organizaciji Povjerenstva Požeške biskupije za pastoral braka i obitelji u Domu sv. Augustina u Velikoj se od 7. do 9. veljače 2025. godine održala trodnevna duhovna obnova za bračne parove. Program duhovne obnove pod geslom „Ostanite u mojoj ljubavi“ (Iv 15,9) prožet duhovnim i stručnim predavanjima te molitvenim sadržajima, osmislili su i vodili biskupijska povjerenica za pastoral braka i obitelji Ana Matković te svećenici Matej Filipović i Krunoslav Siroglavić. Drugoga dana duhovne obnove bračne parove je pohodio požeški biskup Ivo Martinović te u crkvi sv. Augustina s njima slavio svetu misu.

Uvodeći u misno slavlje biskup je poručio sudionicima kako su se kao zajednica okupili oko Gospodina. Osvrnuvši se na prethodni program i sakrament pomirenja, posvijestio im je kako su u trenucima sabranosti i tišine doživjeli Božje milosrđe te ih je pozvao da mu i u svetoj misi pristupe iskrena i otvorena srca.

Tijekom svoje propovijedi, biskup Ivo Martinović osvrnuo se na naviještenu Božju riječ te je započeo homiliju tumačeći Poslanicu Hebrejima, u kojoj sveti Pavao govori o životu kršćanske zajednice i svakog vjernika utemeljenom na Isusu Kristu.

“U Isusu Kristu treba biti temelj osobnog života, zajedništva s Bogom, ali i međusobnog zajedništva”, istaknuo je biskup Ivo, dodavši kako je u Kristu temelj bogoslužja, svih sakramenata, molitava, žrtve, ljubavi, dobrote i milosrđa. “U Isusu Kristu je temelj vašeg braka. U njemu je temelj ljubavi koju trebamo prepoznati ne samo kao izvor naše vjere i poslanja, nego još više kao temelj naše duhovnosti koja nas obnavlja i daje snagu da ga slijedimo”, poručio je vjernicima.

Biskup je naglasio važnost pronalaska zajedništva s Bogom i ljepote Božje prisutnosti u udaljenosti od svijeta, ističući kako je važno pronaći vrijeme za promišljanje o sebi, svom životu, obitelji, radu i vjeri.

Podsjetio je na svjedočanstvo svetog Marka o učenicima koji su se vratili sa svog prvog misijskog putovanja, iznoseći Isusu svoja iskustva, radosti i poteškoće. “Isus im govori kako treba ići u osamu. Treba se malo odmoriti, treba se malo susresti sa sobom, s Bogom i obnoviti”, rekao je biskup, dodavši kako je iskustvo mira, duhovne obnove i samoće u duhovnoj obnovi ljepota u kojoj prepoznajemo Božju prisutnost i snagu djelovanja.

Biskup je zatim istaknuo kako je potrebno češće obnavljati duhovnu dimenziju, o kojoj svjedoči sveti Marko, a na koju Isus poziva svoje učenike. “Prepoznajemo tu koji puta sebe u silnom mnoštvu koji nema osjećaja za odmor, nema osjećaja i nema potrebe za ono što je važno”, rekao je biskup, dodavši kako mnogi danas imaju potrebu za duhovnom obnovom i Božjom blizinom.

“Potrebno nam je da prepoznamo ono što sveti Marko govori za mnoštvo, da su bili kao ovce bez pastira”, rekao je biskup, naglasivši važnost uloge pastira Isusa Krista, Mesije i Spasitelja, koji se brine ne samo za učenike, nego za mnoštvo i cijeli svijet.

“Isus hrani mnoštvo ne samo svojim riječima, nego ga hrani i kruhom o čemu nam svjedoči sveti Marko u svom evanđelju. Isus želi utažiti ljudsku glad za Bogom i umnažanjem kruha, ali i svojom riječju. To čini i nama večeras u ovom euharistijskom slavlju, kao pastir obnavlja naše duše i naša srca u vjeri. Kao Bog hrani nas svojim tijelom i krvlju. Kao Bog poziva nas da ga slijedimo jer se brine za nas”, poručio je biskup Martinović.

Na kraju propovijedi, biskup je pozvao bračne parove i vjernike da im ovi dani budu dani u kojima će iskusiti snagu Duha Svetoga, koji ih poučava, obnavlja i pomaže da otkrivaju ljepotu Božjeg dolaska u svoj život kroz duhovnu obnovu, molitvu, riječ, sakramente, a nadasve kroz euharistiju.

Pri svršetku svete mise sudionici su izmolili Molitvu Jubileja, nakon čega je biskup Ivo zahvalio upravitelju veličke župe Krunoslavu Siroglaviću i voditeljima obnove Ani Matković i Mateju Filipoviću. Zahvalio je potom i svim sudionicima što su se odazvali pozivu i prepoznali duhovno bogatstvo ovakvoga susreta. „Važno je otkrivati darove koje nam Bog daje kroz zajedništvo s njim i međusobne susrete i razgovore. Svjedočanstva koja ste ovdje podijelili obogaćuju vaše osobne i obiteljske živote, a oni su uistinu važni i dragocjeni za vaš bračni i osobni život u vjeri. Nastojte svjedočiti drugima o ljepoti iskustva susreta koje vam Bog daje u životu na različite načine“, poručio je biskup te na sve zazvao Božji blagoslov.

Izvor: Požeška biskupija

Radio Marija

11:00 Sveta misa - prijenos iz župe Bezgrješnog začeća Marijina na Malešnici
12:30 Spomendar - ur.: dr. sc. Agneza Szabo; tekst čita Andrej Paulus
12:50 Glazba
13:00 Proničeš me svega i poznaješ - gost: Rajko Bundalo; ur. i vod.: Snježana Brkić

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 16h - homilija mons. Marka Mede, biskupa gospićko-senjskog

Subotom u 16:00h pratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Današnju je homiliju za Vas pripremio mons. Marko...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 1887
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.