DSC 5456Treća sjednica Povjerenstva za kulturu Zadarske nadbiskupije pod  predsjedanjem don Damira Šehića, predstojnika toga Povjerenstva, održana je u ponedjeljak, 3. veljače, u Salonu Nadbiskupskog sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru. Uvodno, predstojnik Šehić predstavio je osvrt na događaje koji su se organizirali u nadležnosti toga Povjerenstva, među kojima je manifestacija ‘Krševanovi dani kršćanske kulture’ u sklopu koje je održano petnaest kulturnih događaja: predstavljanja knjiga, koncerata i izložbi. Te događaje Zadarska nadbiskupija organizirala je u suradnji s Teološko – katehetskim odjelom Sveučilišta u Zadru, Stalnom izložbom crkvene umjetnosti Zadar i nekim drugim ustanovama. Ti događaji bili su „lijepi prilozi i doprinos kulturi u suradnji različitih institucija“, rekao je don Damir. 

Predstojnik Šehić istaknuo je specifičnost djelovanja u području kulture, rekavši da je to specijalizirana društvena i znanstvena djelatnost za koju nemaju svi potrebne kompetencije, te se u organizaciji kulturnih događaja trebaju konzultirati nadležni stručnjaci iz pojedinih područja.

U tom kontekstu, don Damir je rekao da je poželjno na jednom mjestu sabrati djelatnike u kulturi, upoznati raznovrsna područja njihovog djelovanja. Istaknuo je da na području grada Zadra djeluje 21 kulturna ustanova, odnosno institucija / ured. Broj tih ustanova je znatno veći, kada se tome pridodaju kulturne ustanove u gradovima, mjestima i općinama na području cijele Zadarske nadbiskupije. 

Na sjednici se razmatralo koji kulturni događaji bi se organizirali u Jubilejskoj godini. Među prijedlozima je izražena i mogućnost održavanja formativnog susreta za djelatnike u kulturi o temi ‘Veliki Jubilej – Kultura, izvor nadahnuća u svakodnevnici’, kao znanstveni skup o utjecaju i važnosti kulture u njenoj komunikaciji sa suvremenim društvom. Istaknuta je potreba suvremene, digitalne interpretacije baštine sakralnih prostora u Zadru.

U obilježavanje 1100 godina Hrvatskog kraljevstva na nacionalnoj razini prigodno će se uključiti i zadarsko područje održavanjem znanstvenog simpozija o Hrvatskom kraljevstvu, u listopadu 2025., na Sveučilištu u Zadru. Na tom simpoziju eminentnih stručnjaka će sudjelovati i povjesničari iz Apostolskog vatikanskog arhiva. 

Na susretu su članovi Povjerenstva odredili da se u korizmi održi manifestacija ‘Pasionska baština u Jubilejskoj godini’ koja bi obuhvatila održavanje prigodnog pasionskog programa u četiri zadarske crkve tijekom četiri korizmene subote, što će dodatno doprinijeti doživljaju korizmenog duha u tom osobitom vremenu crkvene godine.

Na sjednici su izneseni i prijedlozi za neka izdanja Zadarske nadbiskupije kojima bi se afirmirao spomen na zaslužne svećenike Zadarske nadbiskupije, kao što je to u siječnju učinjeno sa stručnim izlaganjem o don Ivanu Zorici u Biogradu n/m, žrtvi komunističkog režima kojemu će se u Biogradu n/m postaviti bista u zahvalni spomen na njegovo svećeničko djelovanje. 

Navedena su imena i nekih drugih svećenika čije bi djelovanje trebalo zaštititi od zaborava. Predloženo je da se zapišu i svjedočanstva zadarskih svećenika koji su bili prognani u Domovinskom ratu kao spomen na to teško razdoblje u novijoj povijesti Zadarske nadbiskupije, koja je u Domovinskom ratu doživjela velika materijalna, sakralna i duhovna stradanja. Istaknuta je i važnost izdanja hrvatskog prijevoda knjige ‘Zara Cristiana’ – Kršćanski Zadar, povjesničara Carla Federica Bianchija, koje se smatra temeljnim djelom i kapitalnim izvorom u proučavanju i valorizaciji kršćanske povijesti Zadra. Na sjednici je bio i mons. Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije.

Sjednica Povjerenstva za duhovna zvanja i ministrante Zadarske nadbiskupije pod predsjedanjem don Ante Dražine, predstojnika toga Povjerenstva, održana je u srijedu, 29. siječnja, u Salonu sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru.  Dogovoren je sadržaj održavanja susreta za ministrante Zadarske nadbiskupije u subotu, 15. veljače u sjemeništu ‘Zmajević’. Nastavljaju se održavati mjesečni susreti za osobe koje razmišljaju o duhovnom pozivu. Tijekom 2024. godine ti susreti bili su održavani samo u sjemeništu u Zadru. U novom, ovogodišnjem ciklusu njihovog održavanja, predviđeno je da se ti susreti održavaju i u župama, kako bi se i vjernici u župama potaknuli na molitvu za zvanja, kao i da se afirmira tema duhovnog poziva među različitim zajednicama vjernika, župljana; da se i na taj način u župama izađe ususret nekome tko potencijalno razmišlja o duhovnom pozivu. U Nadbiskupiji će se prigodno obilježiti Svjetski dan molitve za duhovna zvanja uz Nedjelju Dobrog pastira, koja se slavi na četvrtu uskrsnu nedjelju. Na ovogodišnjem Bdjenju za duhovna zvanja u katedrali sv. Stošije, prvi put će se održati susret roditelja svećenika Zadarske nadbiskupije, da se i tim majkama i očevima izrazi zahvalnost i podrška za dar njihovih sinova u služenju Bogu i Crkvi.

Izvor: Zadarska nadbiskupija

Radio Marija

22:10 Glazba
22:30 Upoznajmo Bibliju
22:45 Glazba
23:00 Molitva - Povečerje

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

U 16h križni put riječima fra Zvjezdana Linića

Tijekom korizmenog vremena, svakoga utorka u 15:45 h uz Radio Mariju možete sudjelovati u pobožnosti križnog puta. Danas ćemo pratiti križni put...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Ožujak 2025
P U S Č P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.