IMG 0084U subotu, 25. siječnja 2025. u Požegi je započela temeljna edukacija nove skupine od preko trideset župnih animatora iz različitih župa Požeške biskupije. Edukaciju organiziraju svećenici koordinatori pojedinog dekanata predvođeni Povjerenstvom za pastoral mladih. Ovaj puta sudjeluju u njoj mladi srednjoškolske i fakultetske dobi iz Župe sv. Ilije Proroka iz Brodskog Stupnika, Župa Duha Svetoga u Đulovcu, Župe sv. Barbare u Jakšiću, Župe sv. Franje Asiškog u Lipiku, Župe sv. Nikole Biskupa u Pleternici, Župe sv. Terezije Avilske u Požegi, Župe sv. Antuna Padovanskog u Starom Petrovom Selu te Župe sv. Augustina Biskupa u Velikoj. Program edukacije odvija se u prostorima biskupijskog Odgojno-obrazovnog centra u Požegi. 

Na početku rada mlade je pozdravio povjerenik za pastoral mladih Marijan Pavelić. Istaknuo je kako je cilj projekta župnih animatora omogućiti mladima što aktivnije uključivanje u život svoje župe da budu nositelji onog poslanja koje je za njih prikladno i u kojem mogu biti svećenicima i vjeroučiteljima od pomoći. Kroz radionice temeljne edukacije koje vode stručnjaci za pojedino područje, mladi će dobiti upute i steći vještine da mogu biti suradnici i pomoćnici u aktivnostima kao što su: suradnja u radu s pojedinim skupinama djece i mladih (prvopričesnici, krizmanici, ministranti, članovi dječjih zborova i zborova mladih); suradnja u vođenju različitih župnih zajednica (molitvene, biblijske, liturgijske, karitativne i sl.); suradnja u organiziranju i provođenju različitih župnih slavlja i aktivnosti (slavlje župnog zaštitnika, dan župnog klanjanja, hodočašća i sl.); suradnja u osmišljavanju i izradi župnog listića i internetskog portala te suradnja u radu s djecom s teškoćama u razvoju i s invalidnim osobama.

Nakon prve radionice mlade je posjetio požeški biskup Ivo Martinović te iskazao zanimanje i zahvalnost za ono što čine. Poručio je mladima kako je njihova prisutnost na edukaciji odraz života i aktivnosti njihovih župnih zajednica. Istaknuo je potom kako je važno prepoznati Isusa Krista kao temelj i oslonac u osobnom životu, u životu obitelji i župne zajednice. „Ovi susreti imaju svoje bogatstvo i značenje jer u njima otkrivate koliko ste prisutni u svojim župama. U radionicama ćete otkrivati različita iskustva, međusobna bogatstva, načine razmišljanja i pristupa Bogu, vjeri i Crkvi. U vašim je godinama posebno važna spoznaja da u svojim traženjima, unatoč različitostima stavova i misli, niste sami. Pristup Crkvi, Bogu i svijetu je svima sličan, a ipak različit. To je jednobogatstvo, ali i sigurnost da vaš životni put ima svoju zakonitost koju je Bog dao. Ono što ćete vi ovdje kao animatori prolaziti i otkrivati na razne načine i susrete, već su prije vas u svoje vrijeme otkrivali vaši voditelji, vjeroučitelji, svećenici i biskup. Svatko od nas je prolazio ta mladenačka iskustva traženja i susreta koja su važna u životu – iskustva Boga, Crkve, obitelji i iskustva osobnog života i rasta“, poručio je biskup te pozvao mlade da prolazeći edukaciju otkrivaju ljepotu i bogatstvo zajedništva, pripadnosti Crkvi, Biskupiji i svojoj generaciji. „Nemojte biti usmjereni na ono što u životu može biti teško, problematično i loše, nego uvijek nastojte gledati da postoji i druga strana života – ono što je svijetlo i ono što život čim lijepim. Želim vam da u ovim susretima otkrivate mnoge darove koji imate i koje vam je Bog dao. Ove radionice su osmišljene upravo s tim ciljem, da otkrijete darove i bogatstvo koje imate u sebi i kojima možete jedni druge obogaćivati“, rekao je biskup.

Na svršetku svoga obraćanja biskup je istaknuo kako je Isus Krist onaj koji nas je ovdje okupio. „On je središte i temelj naše vjere. Isus je naš mladi Bog. Nemojte nikada zaboraviti da vjerujemo u Boga koji je posvjedočio da je Bog uvijek mlad. Mi ne vjerujemo u nekog Boga starca, nego u živoga Boga Isusa Krista koji se objavio i koji je u 33. godini umro na križu, a potom nam u uskrsnuću obasjao životni put i potvrdio da postoji vječnost. Sve ovo što mi činimo, činimo zato jer vjerujemo u njega. Neka ta vjera u Isusa bude snaga ovog susreta, ovog zajedništva, vaših radionica i svega što ćete raditi, a pogotovo vašeg učenja i daljnjeg života.“ Na kraju je zahvalio voditeljima edukacije na čelu s povjerenikom Pavelićem za sve ono što će nastojati učiniti u prvom dijelu programa edukacije mladih animatora.

Drugi dio radionica temeljne edukacije održat će se u subotu, 1. veljače. Svi koji završe temeljnu edukaciju mogu pristupiti specijalizacijama čija je svrha stjecanje dodatnih znanja i vještina za konkretno područje djelovanja u župi. Ovogodišnja specijalizacija predviđena je 27. i 28. lipnja 2025. u Domu sv. Augustina u Velikoj.

Izvor: Požeška biskupija

Radio Marija

18:50 Hrvatski program Radio Vatikana
19:05 Glazba
19:15 Vijesti, obavijesti i najava programa
19:30 Hrvatski martirologij XX. stoljeća; Molitva sv. Mihaelu Arkanđelu

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

U 16h križni put riječima fra Zvjezdana Linića

Tijekom korizmenog vremena, svakoga utorka u 15:45 h uz Radio Mariju možete sudjelovati u pobožnosti križnog puta. Danas ćemo pratiti križni put...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2027
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.