n program i proglas 2025

Objavljeni su Proglas i Crkveni program Feste sv. Vlaha 2025. kojima se štovatelji sv. Vlaha pozivaju na njegovu Festu i upoznaju s predvoditeljima njezinih dijelova uz podsjećanje na tradicionalni tijek Feste.

U Proglasu svekolikom puku grada, biskupije, domovine, svijeta i štovateljima sv. Vlaha, uz ostalo, piše: „Dragi i poštovani štovatelji sv. Vlaha, s velikim veseljem i ponosom dočekujemo još jednu Festu našeg Parca, svetkovinu ljubavi, zajedništva i vjere koja od pamtivijeka okuplja naš Grad i širi radost među svima koji mu pripadaju.“ Nadalje se spominje kako živimo u izazovnom i zahtjevnom vremenu, ističe važnost pouzdanja u Boga i sv. Vlaha te nastavlja: „…on, naš Parac, uči nas kako čuvati vrijednosti koje nas povezuju tj. ljubav prema bližnjemu, solidarnost s potrebnima i ponos na baštinu koju smo naslijedili“.

„Na ovaj svečani dan pozivamo sve, od najmlađih do najstarijih, da se okupe pod barjakom slobode, pod barjakom sv. Vlaha, pa da naše procesije, pjesme i molitve odzvanjaju ulicama Grada. Da se naša vjera i nada umnože i život združi u neraskidivoj vezi s našim zaštitnikom“, stoji u proglasu Feste. U duhu Jubilarne 2025. godine poziva se na zahvalnost svima koji su kroz povijest „svojim djelima i srcem“ omogućili sadašnjim generacijama njegovanje slavlja svetkovine i prenošenje njezinog značenja na buduće naraštaje.

„Čuvajmo našu povijest i teško stečenu slobodu, njegujmo našu kulturu i nikad ne zaboravimo riječi koje su nas oblikovale: ‘Čuvaj Grad!’“, piše u proglasu u kojem se u nastavku moli za blagoslov domovine, grada i svih ljudi te izražava želja da se Festa proslavi „u miru, radosti i ljubavi“. Proglas završava tradicionalnim usklikom: Živio sv. Vlaho!

Proglas i Crkveni program Feste sv. Vlaha 2025. potpisuju ovogodišnji festanjuli pomorac, kapetan Antun Regjo i obrtnik Miho Deranja uz rektora zborne crkve sv. Vlaha don Ivicu Pervana i dubrovačkog biskupa Roka Glasnovića.

Festa sv. Vlaha, zaštitnika Dubrovačke biskupije i Grada Dubrovnika, slavit će se od nedjelje 2. veljače, kada se Festa otvara, do nedjelje 9. veljače, kada će se Festa zatvoriti. Trodnevlje ususret Parčevoj svetkovini počinje u četvrtak 30. siječnja u zbornoj crkvi sv. Vlaha. Detalji crkvene proslave mogu se pronaći na Crkvenom programu Feste sv. Vlaha.

Svečano otvaranje Feste održat će se ispred zborne crkve sv. Vlaha na Svijećnicu (Kandeloru) 2. veljače u 15.30 sati tradicionalnom ceremonijom otvaranja koju će predvoditi dubrovački biskup Roko Glasnović. Svečana večernja molitva počinje u 17.30 sati u katedrali Gospe Velike uz izložene relikvije sv. Vlaha. Homiliju će uputiti propovjednik trodnevlja umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Nakon večernje molitve slijedi koncert Mješovitog katedralnog zbora.

Na Parčevu svetkovinu 3. veljače u 10 sati svečano pontifikalno euharistijsko slavlje ispred dubrovačke katedrale predvodit će i na njemu propovijedati apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj Giorgio Lingua. Nakon euharistijskog slavlja slijedi tradicionalna procesija ulicama Grada. U 15.30 sati bit će tradicionalno izvijanje barjaka pred katedralom gdje će barjaktari povijanjem pozdraviti katedralu, Biskupsku palaču i biskupe.

Zatvaranje Feste sv. Vlaha 2025. bit će u nedjelju 9. veljače. Euharistijsko slavlje na Gorici sv. Vlaha s početkom u 9 sati predvodit će nekadašnji rektor zborne crkve sv. Vlaha mons. Toma Lučić. U podne će ispred zborne crkve sv. Vlaha rektor crkve mons. Ivica Pervan prigodnom ceremonijom zatvoriti ovogodišnju Festu.

Trodnevlje ususret Parčevoj svetkovini počinje u četvrtak 30. siječnja. Misno slavlje u u zbornoj crkvi sv. Vlaha u 18 sati predvodit će i na njemu propovijedati umirovljeni zadarski nadbiskup i nekadašnji dubrovački biskup Želimir Puljić. Nakon mise slijedi školski program: Učenici sv. Vlahu.

Podsjećamo kako se uz crkveni program proslave priređuje i niz kulturnih manifestacija u organizaciji Grada Dubrovnika, koji na Parčevu svetkovinu slavi svoj dan.

Tekst: Angelina Tadić

Izvor: Dubrovačka biskupija

Radio Marija

18:15 Molitva - Večernja
18:25 Glazba
18:30 Svetac dana - sv. Serapion Thmujski, biskup i bl. Klemencija od Hohenburga i sv. Nikola von Flüe
18:35 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

U 16h križni put riječima fra Zvjezdana Linića

Tijekom korizmenog vremena, svakoga utorka u 15:45 h uz Radio Mariju možete sudjelovati u pobožnosti križnog puta. Danas ćemo pratiti križni put...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 1736
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.