Varazdin Caritas mnogobrojne obitelji 18012025 4

Tradicionalni susret s roditeljima petero i više malodobne djece u organizaciji Caritasa Varaždinske biskupije te, ovog puta i, Obiteljskog centra Varaždinske biskupije, održan je u subotu 18. siječnja 2025. Susret je započeo pjevanom molitvom Večernje koju je predvodio mons. Bože Radoš, Varaždinski biskup uz Zbor mladih Varaždinske biskupije.

Potom je biskup okupljenim obiteljima uputio riječi pozdrava i dobrodošlice.

"Drago mi je da smo danas ovdje da vam kažemo da ste za nas dragocjeni, a vi nam pokažite kako stajati uz vas, razumjeti vaše poteškoće i izići vam ususret", poručio je na početku prisutnima biskup Radoš, rekavši da su ovakvi susreti tek jedan od načina da im se bude blizu te najavio da će tražiti različite formate u ovoj godini jubileja kako bi tih susreta bilo više. Najavio je i susret obitelji 14. lipnja u euharistijskom svetištu Predragocjene Krvi Kristove u Ludbregu.

"Računamo na vas, da to bude susret s Bogom kad se svi združimo, Bogu predamo, pomolimo, vjerujem da nam Bog daje snage više da nosimo ono što trebamo nositi, što izgrađuje i vodi nas bliže Njemu", poručio je mons. Radoš.

Također, biskup je ovom prilikom predstavio i novog ravnatelja i tajnicu Caritasa Varaždinske biskupije Elvisa Gotala te Blaženku Dugandžić, kao i predstojnika Obiteljskog centra Varaždinske biskupije vlč. Nikolu Tomaševića. Okupljenima je potom održao nagovor preč. Ivica Cujzek, dekan Zapadnovaraždinskog dekanata i župnik Župe sv. Fabijana i Sebastijana.

Najprije je govorio o vrijednosti i važnosti obitelji te kako je baš svaka vrijedna borbe. Istaknuo je kako su stabilne obitelji one koje počivaju na braku odnosno „sjede na tronošcu“ kojeg čini dvoje supružnika i Bog, dok obitelj koja ne počiva na braku kao da „sjedi na stolčiću s dvije noge“ gdje je ravnoteža nesigurna. Primijetio je kako se i u kršćanskim obiteljima često oslanja na „samo dvije noge“, a zaboravlja se treća - Bog.

I premda u svakoj obitelji ima križeva i kušnji moguće ih je nositi i svladavati zajedništvom, molitvom, sakramentalnim životom: čestim pristupanjem sakramentu ispovijedi i pričesti.

Upozorio je preč. Cujzek i na kako je rekao „đavolske prevare, smicalice i trikove“ koje razaraju obitelji te poručio: „Jasno treba reći da je svaka prevara đavolsko djelo u kojem sudjeluju mnogi, a često toga nisu ni svjesni. Ne dajmo se zavarati: svaka nevjera, stavljanje karijere ispred obitelji, svako sebično okretanje samo zabavi i užitku nauštrb bližnjega, izdaja je obitelji. Mnogi svemu drugome, poslu i poslodavcima, društvu, stvarima, ovisnostima daju ono najbolje od sebe, a svojima što preostaje: umor nervozu, nezadovoljstvo, razdražljivost, okrajke svog vremena. I to je preljub, izdaja obitelji“, naglasio je preč. Cujzek te sve pozvao da se toga odreknu.  
Varazdin Caritas mnogobrojne obitelji 18012025 2
Na kraju je okupljene na osobiti način potaknuo neka vrijeme provode zajedno, poručivši kako je važno da se obitelj drži skupa, da se druži i razgovara međusobno što uključuje i Boga. Važno je da u obitelji bude iskrenosti koja donosi sigurnost i podršku, poručio je te zaključio: „Ne možemo više odgađati i čekati povoljnije vrijeme ili neku tragediju da bismo shvatili koliko nam znače naši najbliži. Recimo im to često. Ne stidimo se priznati da smo jedni drugima sreća, stoga ju prigrlimo. A kad treba, prigrlimo i križ znajući da križ ne ide u vječnost. On ostaje na grobu. (o. V. Mihetec). Taj grob smo sami. A zajedno smo nebo.“

Mons. Antun Perčić, predsjednik Caritasa Varaždinske biskupije zahvalio je preč. Cujzeku što je svojim nagovorom ohrabrio prisutne na život koji je pun izazova, a okupljene je podsjetio kako se Crkva nalazi u jubilejskoj godini kojoj je geslo Hodočasnici nade. Stoga ih je potaknuo da kao vjernici prihvate one izazove koji izgrađuju i hrabre te neka ne zaborave da je „naša nada Isus Krist i s Njime idimo kroz život“, poručio je mons. Perčić.

Na kraju se predstavio novi ravnatelj biskupijskog Caritasa rekavši da će nastojati ići stopama svoga prethodnika Ante Šole koji je tu funkciju obavljao više od 2 desetljeća. Okupljenima je poručio da je Caritas tu i za njih - ne samo kao materijalna pomoć već i riječju, razgovorom te podrškom.
Nakon susreta u dvorani biskupijskog Pastoralnog centra stotinjak prisutnih obitelji uputilo se u Caritasov centar gdje su preuzeli pripremljene pakete od kojih je svaki bio u vrijednosti od oko 300 eura.

Izvor: Varaždinska biskupija

Radio Marija

21:01 ZVUCI SRCA - koncert uživo iz kapelice Radio Marije na Kamenitom stolu u Zagrebu
22:00 Najava sutrašnjeg programa; Molitva BDM za zaštitu
22:10 Glazba
22:30 Upoznajmo Bibliju

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

U 16h križni put riječima fra Zvjezdana Linića

Tijekom korizmenog vremena, svakoga utorka u 15:45 h uz Radio Mariju možete sudjelovati u pobožnosti križnog puta. Danas ćemo pratiti križni put...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Ožujak 2025
P U S Č P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.