O. Milan Vranešić Križevačka eparhija min

Protojerej stavrofor o. Milan (Mile) Vranešić preminuo je u utorak 14. siječnja 2025. u Samoboru.

Pogreb će se održati u petak 17. siječnja u Stojdragi s početkom u 13 sati, a pokojnikovo tijelo će biti izloženo u župnoj crkvi sv. Jurja od 9 sati.

Milan Vranešić rođen je 26. studenoga 1951. godine u Novom Mestu, Slovenija, od oca Mile i majke Zlate, rođene Smiljanić. Osnovnu školu pohađao je u Metlici i Zagrebu. Gimnaziju je pohađao u Rijeci, zatim u Križevcima, a neko vrijeme i u Rimu gdje je boravio u Ukrajinskom grkokatoličkom zavodu. Filozofske i teološke studije pohađao je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagreb gdje je diplomirao.

Niže redove i podđakonat primio je u crkvi sv. Ćirila i Metoda u Zagrebu 1977. godine. Vjenčao se 30. travnja 1977. s Đurđom rođ. Rapljenović, s kojom je u braku imao dvoje djece: sina Daniela, koji je danas svećenik Križevačke eparhije, i kćer Ivanu. Za đakona je rukopoložen 1977. u Zagrebu, a za svećenika 5. lipnja 1977. godine u grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice u Križevcima po rukama vladike Gabrijela Bukatka. Djelovao je u pastoralu Križevačke eparhije na području Žumberka i Slovenije. Tako je župničku službu vršio u grkokatoličkim župama Mrzlo Polje, Pećno, Karlovac, Drage, Metlika, Grabar, Stojdraga i Samobor. Obavljao je i službu dekana (protoprezbitera) Žumberačkog vikarijata te je više godina bio žumberački biskupski vikar (sinđel). Također, bio je član brojnih vijeća Križevačke eparhije i u jednom mandatu duhovnik Grkokatoličkog sjemeništa.

Kao svećenik bio je osobito angažiran u služenju narodu svoga kraja. Inicirao je osnivanje Žumberačkog uskočkog muzeja u Stojdragi, doprinoseći očuvanju povijesti i identiteta žumberačkih uskoka. Njegov pastoralni i svećenički rad obuhvaćao je i obnovu brojnih crkava, kapelica, cesta, zgrada i spomenika u Žumberku, s ciljem očuvanja grkokatoličke zajednice Žumberka, poboljšanja života lokalnog stanovništva i sprječavanja iseljavanja. Zahvaljujući njegovu zauzimanju otkopani su ostaci drevne crkve sv. Ilije na sv. Geri gdje je podignuta kapela u kojoj se i danas služi i gdje je on godinama organizirao zimska i ljetna hodočašća. Povodom 40. obljetnice svećeništva, papa Franjo mu je podijelio poseban blagoslov, priznajući njegov doprinos Crkvi i zajednici.

O. Milan Vranešić bio je poznat po svom specifičnom, toplom pastoralnom pristupu koji se temeljio na osobnim kontaktima i ljudskoj jednostavnosti, čime je stekao povjerenje i poštovanje među vjernicima. Iznad svega odlikovao se predanim pastoralnim svećeničkim radom, obilazeći vjernike i okupljajući ih na brojnim proslavama i događajima, tiskajući za njih prigodne liturgijske i molitvene priručnike i propovijedajući na proštenjima. I u poodmakloj dobi vodio je redovito tjednu biblijsku grupu u svojoj župi te je podizao zvonik samoborske grkokatoličke crkve čiji dovršetak je i dočekao.

O. Milan se odlikovao kompetentnim poznavanjem povijesti i teologije što se očitovalo i u brojnim intervjuima u kojima je govorio o povijesti Grkokatoličke crkve i Žumberka, kao i o  teološkim pitanjima i pastoralnim izazovima. Napisao je brojne predgovore i članke, a njegovo poznavanje povijesti Žumberka i predanost očuvanju identiteta toga kraja učinili su ga značajnom i istaknutom osobom u kulturnom i vjerskom životu ovog dijela Hrvatske, te će njegov rad imati trajan utjecaj na život grkokatoličke zajednice Žumberka. Bio je osobito blizak s o. Živkom Kustićem, poznatim svećenikom i novinarom, izvijestila je Križevačka eparhija.

O. Livio Marijan, đakon Križevačke biskupije, ovako je na svojem Facebooku napisao o njemu.

“Danas je preminuo dragi i dugogodišnji prijatelj, svojevrsna legenda Žumberka, jedan od najučenijih svećenika Križevačke grkokatoličke eparhije, hrvatski rodoljub, pripadnik one generacije koja je gotovo sav svoj svećenički staž odradila pod komunizmom (uz to i podigla obitelj), generacije koja je čitala, radila, molila, bila uz narod i u dobru i u zlu, gradila, krpala, popravljala i koja je bila kompetentna i kad se radilo o teologiji, i povijesti, i filozofiji, i politici, ali i o motiki… o. Mile Vranešić (rođ. 1951.). Svega je kod njega bilo – i mudrih savjeta, i žestokih rasprava, i čašica rakije, i američki country kamionet u dvorištu, i na stolu puna pepeljara i vrhunskih teoloških knjiga (pocrtanih i po nekloliko puta pročitanih), i izmoljenih časoslova, i sjekira i drva i krampova. Nekad uskok, nekad kauboj, nekad fakin i revolucionar, ali uvijek svećenik i čovjek od naroda, ljudina. Bio je doista ‘legenda’ svoga vremena i prostora. Razgovori i rasprave s njim bile su nekad prave intelektualne i duhovne kupelji. Sagradio je kapelicu Posljednjega i Pravednoga Suda, i uvijek smo se šalili kad će biti prva i ujedno zadnja fešta (proštenje) u toj kapelici… Bog vas pomilovao i u nebeskom kraljevstvu nagradio, oče Mile”.
Foto: ika.hr
Izvor: bitno.net

Radio Marija

08:45 Glazba
09:00 Nadom nošeni - tema: I tata je važan: skriveni junak djetetovog razvoja; gost: Matej Čuljak, psiholog i psihoterapeut; ur. i vod.: Iva Tadić
09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Splitsko-makarske nadbiskupije - ur. i vod.: Zdravka Andrijašević

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

U 16h križni put riječima fra Zvjezdana Linića

Tijekom korizmenog vremena, svakoga utorka u 15:45 h uz Radio Mariju možete sudjelovati u pobožnosti križnog puta. Danas ćemo pratiti križni put...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Veljača 2022
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.