Donosimo intervju o vokalnom kvartetu Misty u kojem je glazbena urednica na Radio Mariji, Terezija Galić, razgovarala s profesoricom klavira Jenny Brković.
1. Tko je kvartet Misty? - Koliko dugo djeluje i postoji li neka priča o osnutku? Tko je „glavni”? Gdje djelujete? Vidim prema jednom članku da je ove godine vaše ponovno okupljanje, pa ako možete reći nešto o tome kako je prije bilo, zašto ste se razišli i kako je sada nakon što ste se ponovno sastali?
Vokalni ansambl MISTY nastaje 2001. godine na inicijativu profesora i studenata glazbene akademije „Ino Mirković“ iz Lovrana. Počevši kao oktet, sastav pjeva obrade popularnih pjesama, ali i autorska djela pojedinih članova, da bi, profiliravši se kao kvartet nastavio interpretirati uglavnom jazz standarde.
Članovi Mistyja akademski su glazbenici. JENNY BRKOVIĆ (sopran), učiteljica klavira u Umjetničkoj školi Poreč; JADRANKA CELIĆ BERNAZ (alt), učiteljica klavira u Umjetničkoj školi Matka Brajše Rašana u Labinu; MARKO FORTUNATO (tenor), solist u riječkoj operi HNK; te voditelj HARIS BRKOVIĆ (bariton), učitelj gitare i teoretskih predmeta u Umjetničkoj školi Poreč.
Ime MISTY nadjenuli su si po pjesmi E. Garnera, koja spada u dio njihovog repertoara, koji obuhvaća popularne jazz standarde, čime njeguju poseban način pjevanja, popularan u Americi 30-ih do 50-ih godina XX. st. Takav način izvođenja i danas je omiljen među svim generacijama širom svijeta.
Dugo godina Misty je surađivao i nastupao s pulskim Big bandom pod vodstvom maestra Davora Lorkovića, koji je za Misty napisao brojne aranžmane.
Dvanaest godina postojanja vokalnog ansambla obilježeno je brojnim zapaženim koncertima i redovitim nastupima u Puli (Božićni koncerti u INK i DHB, nastupi na koncertima „Flauta, sax i prijatelji“, ljetne večeri na Forumu, matineje na Portarati...), te nizom nastupa u Poreču, Novigradu, Labinu, Opatiji, Lovranu, Novalji…
Uz pratnju četiri flaute i klavira, aranžmani maestra Lorkovića donose harmonijsko suglasje, dajući svojevrsnu imitaciju Big banda, što Misty dovodi do jedinstvenih nastupa na jazz festivalu Elvisa Stanića (Villa Angiolina, Opatija, VII. 2004.); jazz saboru Boška Petrovića u kultnom BP-Clubu u Zagrebu (X. 2004.), te opet na poziv Boška Petrovića, na grožnjanskoj ljetnoj jazz akademiji (VIII. 2005.).
Nakon dugogodišnje pauze koja je jednostavno nastala zbog životnih okolnosti (osnutka obitelji, dolazak djece..) okupljaju se ponovno na poziv pulske flautistice Nataše Dragun da bi na njezinom koncertu izveli kompozicije u čast Željka Rikera i Davora Lorkovića, dvaju velikana pulske glazbene scene koji su neizmjerno doprinijeli razvoju glazbene povijesti grada Pule i šire.
2. Tko piše aranžmane za kvartet? Koju vrstu glazbe preferirate izvoditi i imate li do sada već snimljenih pjesama? Jazz glazba nije baš tako poznata hrvatskoj publici; mislite li da ćete svojim obradama barem malo približiti ljepotu jazza?
Aranžmane za naš kvartet je napisao gospodin Davor Lorković, pijanist, harmonikaš, skladatelj i aranžer, te neke aranžmane piše i naš voditelj Haris Brković. Htjeli bi par riječi reći o gospodinu Davoru Lorkoviću koji je bio zaista velikan hrvatske jazz glazbe.
Naveden je u Jazz enciklopediji te je proslavljeni Boško Petrović karijeru započeo upravo u Kvartetu Davora Lorkovića. A Lorkovića je njegov beskompromisni glazbeni put vodio od Zagreba i Sarajeva, preko Njemačke, do Pule i Istre. Aranžirao je i snimao skladbe za radio postaje, svirao s brojnim poznatim solistima, održao nebrojene nastupe u zemlji i inozemstvu. Potpuno posvećen glazbi, samozatajan, nekonvencionalan i neukalupljen, o svemu navedenom nema sačuvanih snimaka. Preminuo je 2016.godine te je naša velika želja snimiti neke njegove aranžmane te tako omogućiti široj publici da čuje njegov nevjerojatan opus.
3. Za sada imamo vaše 2 obrade tradicionalnih božićnih pjesama Kyrie eleison i Tiha noć, a možemo li uskoro očekivati i još neke? Je li to uopće to što želite raditi (u jazz stilu obrađivati tradicionalne pjesme) ili ipak u budućnosti vidite neku autorsku pjesmu?
Ove godine smo snimili dvije pjesme te nam je želja do konca iduće godine snimiti cijeli album sa tradicionalno božićnim pjesmama u jazz aranžmanima te još jedan sa jazz standardima. Sretni smo što smo se ponovno okupili, želje i ideje su sazrele te se nadamo da će nas to dovesti do nečeg lijepoga. A u ladici čekaju i neke autorske pjesme.
4. Možete li reći koju poruku slušateljima Radio Marije i možda onima koji bi se htjeli baviti glazbom i jazzom?
Glazba je univerzalni jezik, mislimo da je za svakog čovjeka pozitivno bilo kakvo bavljenje glazbom, od slušanja do izvođenja. Treba samo krenuti i ne odustajati, sviranje i pjevanje glazbe je vještina koja se vježba i uči godinama te poručujemo svima da ne odustaju jer će se tek nakon nekoliko godina vratiti i osvijestiti veliko bogatstvo koje nam glazba daje.
Foto: Vokalni kvartet Misty/FB