WhatsApp Image 2024 12 30 at 09.30.47 2

Prijenosom moći bl. Alojzija Stepinca iz zagrebačke katedrale i svečanim misnim slavljem koje je predvodio zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca u nedjelju 29. prosinca, na blagdan Svete Obitelji Isusa, Marije i Josipa otvorena je Jubilarna godina u Zagrebačkoj nadbiskupiji. Na misnom slavlju koncelebrirali su zagrebački nadbiskup u miru kardinal Josip Bozanić, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj mons. Giorgio Lingua, pomoćni biskupi zagrebački mons. Ivan Šaško i mons. Mijo Gorski, kanonici Prvostolnog kaptola zagrebačkog, prebendari Prvostolne crkve zagrebačke te brojni okupljeni svećenici Zagrebačke nadbiskupije.

Obred otvaranja Jubileja započeo je ispred zagrebačke katedrale gdje je zagrebački nadbiskup uveo u slavlje te se uputio u samu katedralu odakle je, u zajedništvu sa svećenicima, iznio moći Blaženika. Moći su nosili preč. Ivan Vučak, preč. Domagoj Matošević, preč. Božidar Cindori, don Danijel Vidović, SDB, fr. Ivan Marija Tomić, OP, fra Goran Rukavina, OFMCap., vlč. Antun Vukmanić i vlč. Mario Pavić. Zatim je uslijedila procesija do Bogoslužnog prostora gdje je započelo misno slavlje.

"Uputili smo se iz naše ranjene katedrale slijedeći križ i evanđelistar i noseći u hodočasničkoj povorci relikvije blaženog Alojzija Stepinca. Kristov križ, sidro spasenja i znak nade koja ne razočarava, te evanđelistar, škrinja žive Riječi Uskrsloga, stajali su na čelu naše hodočasničke povorke. Tu povorku, znak zajedništva Zagrebačke Crkve, osnažili smo znakovitom prisutnošću njezina zaslužnog pastira Alojzija. Rekao bih da ovo naše kratko hodočašće u sebi nosi dugu povijest Zagrebačke nadbiskupije i podsjeća nas na hodočašća kakva je poduzimao izabrani Božji narod slijedeći Božji glas na putu prema Obećanoj zemlji", rekao je mons. Kutleša na početku homilije.

HOMILIJA

Govoreći o hodočasnicima nade, nadbiskup je istaknuo da "sadržaj kršćanske nade ne može biti nikakva zemaljska stvarnost. Ona smjera na nebo, na vječnu sreću zajedništva s Bogom koji nas je tako ljubio da je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni" te nadodao da "kada Crkva poziva na nadu u Božja obećanja, ona ne nudi varljivi izlaz iz nevolja koje nas pritišću niti bijeg od svijeta u neku nejasnu vječnost. Snaga kršćanske nade djelatna je ovdje i sada, u našem svakodnevnom životu. Ona se očituje u ljubavi koja nadvladava mržnju, u skromnosti koja nadjačava pohlepu, u mirotvorstvu koje zamjenjuje sukobe. Kršćanska nada poziva na hrabrost duha koji prepoznaje zamke različitih ideologija kojima je zajedničko zatvaranje ljudskog uma i srca za uzvišenost i ljepotu Božjega gospodstva nad ovim svijetom i nad našim životima."

Nadbiskup Kutleša zatim je naglasio da je Sveta Obitelj uzor hodočasnicima nade te da su "kršćanske obitelji i dalje su pozvane, kao kućna Crkva, biti svjetionici i izvori nadahnuća svim hodočasnicima nade. Najbolju pouku o tome kako ostvariti taj poziv nalazimo u školi Svete nazaretske obitelji. Isus, Marija i Josip prošli su svoje zemaljsko putovanje kroz oskudicu, nerazumijevanje, bijeg pred prijetnjom silnika, izloženost sumnjama i kritikama - sve do Isusove osude i smrti na križu. Usprkos svemu, Sveta Obitelj bila je prožeta nadom i čvrstim pouzdanjem u Božju pomoć i utjehu."

"Obitelj je pozvana biti mjesto gdje se njeguju odnosi ispunjeni brigom i ljubavlju, gdje su odrasli pozvani služiti životu, svakodnevno darujući sebe jedni drugima i djeci, plodovima njihove ljubavi. Obitelj je škola potpunije čovječnosti. Ako je obiteljski život ugrožen, ugroženo je samo društvo. Sveta Obitelj Isusa, Marije i Josipa poučava nas da nema duboke radosti bez spremnosti na žrtvu. Nijedna obitelj ne može biti “sveta obitelj” bez žrtava. Isto tako, nijedna obitelj ne može biti sretna obitelj ako ne počiva na svetosti žrtve koja zahtijeva darivanje sebe drugima i za druge", rekao je nadbiskup Kutleša.

Predstavljajući blaženog Alojzija Stepinca kao uzornog hodočasnika nade, mons. Kutleša rekao je: "Ponosni smo stoga što smo danas u našoj hodočasničkoj povorci imali priliku ponijeti relikvije našeg blaženog mučenika Alojzija Stepinca na javno štovanje u ovom bogoslužnom prostoru. Njegova prisutnost među nama znak je prisutnosti i svih proglašenih i neproglašenih svetaca i blaženika koji su svoje živote ugradili u ovu mjesnu Crkvu. Njegovo je mučeništvo nama poticaj na rast u vjeri, nadi i ljubavi. Život blaženog Alojzija obiluje snažnim svjedočanstvima nade. Možemo izdvojiti svjedočanstvo čiste savjesti, strpljivosti i ustrajnosti."

Misno slavlje animirali su Koralisti zagrebačke katedrale u zajedništvu s okupljenim redovnicama pod ravnanjem mo. Miroslava Martinjaka i orguljašku pratnju prof. Nevena Kraljića. Na misnom slavlju sudjelovali su predstavnici krašićkog kraja u narodnim nošnjama, kuburaši iz Marije Bistrice i povijesna postrojba iz Svete Nedjelje te Počasna postrojba Vatrogasne zajednice Grada Zagreba.

Foto: Ivka Malkoč Bastašić

Izvor: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

Radio Marija

18:50 Hrvatski program Radio Vatikana
19:05 Glazba
19:15 Vijesti, obavijesti i najava programa
19:30 Hrvatski martirologij XX. stoljeća; Molitva sv. Mihaelu Arkanđelu

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

U 16h križni put riječima fra Zvjezdana Linića

Tijekom korizmenog vremena, svakoga utorka u 15:45 h uz Radio Mariju možete sudjelovati u pobožnosti križnog puta. Danas ćemo pratiti križni put...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2027
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.