274922208 480149713584511 5480544707938460206 n

Donosimo pismo o. Ante Gabrića upućeno vjernicima isusovačke kapele u Splitu, a napisano u Indiji, Morapaiu na Novu godinu 1972. 


Dragi velečasni oče i dobri vjernici kapelice Srca Isusova!

Danas me baš uhvatila želja da zapivam: „Ča je silna Lundra kuntra Splitu gradu, i šta je istom kuntra Splićanima, a još više Splićankama!“ Da o „Hajduku“, o našim dragim „bilima“ i ne govo­rim. Nema druge: i naš lipi Metković i naša „Neretva“ – moramo vam klobuk skinuti i zaželiti vam sretnu novu godinu, uz obilje milosti od dragoga Spasitelja. Svima iskrene zahvale za toliku vašu ljubav, toliku velikodušnost. Nemate pojma koliko ste me i razve­selili i pomogli svojim tolikim darovima, molitvama i žrtvama. Pa ćemo i nadalje ostati ujedinjeni u ovom svetom radu. Ja se puno, puno oslanjam na vaše sklopljene ruke.

Bilo je teških, veoma teških dana prošle godine. Neki su već i počeli očajavati. Milijuni izbjeglica iz Pakistana, poplave, kolera, i na koncu rat. No, eto, hvala dragom Bogu, hvala vašim molitvama, sve je to prošlo i mir se vraća u ove krajeve! Već je nekoliko mili­juna izbjeglica otišlo natrag u svoju domovinu, sada slobodnu Bangladeš domovinu. Mi smo svi sretni da su oni dobili svoju slobodu. Mnogim životima su je platili. Pakistanska vojska je palila i klala na sve strane. Uz narodnu slobodu tamo je sada i sloboda vjere. Te slobode prije nije bilo. Država je bila islamska država. Daj Bože te ovaj pravedni i trajni mir i sloboda zavladaju čitavim svijetom!

Božić smo veoma lijepo proslavili: s Isusom i s blaženom Go­spom, u Betlehemu kod oltara. Bilo je tako utješno vidjeti tolike svete pričesti, i na ponoćki i na jutarnjoj misi. Dva svećenika i se­stra Anđela dijelili smo i u crkvi i pred crkvom najljepši božićni dar – Isusa s oltarskih jaslica. To i je pravi Božić – primiti Isusa u srce, zadržati ga u srcu.

Prije toga smo duge sate bili u ispovjedaonici, a pod misom bilo je preko tisuću svetih pričesti. Crkva je bila dupkom puna i kod ponoćke, i kod jutarnje mise, i popodne, kod božićne procesije.

Bilo je i pjevanja uz mali harmonij, bubnjeve i cimbale. Svako je selo došlo sa svojim zborom. Da ste ih samo vidjeli i čuli s kakvim su guštom pjevali krasne bengalske pjesme! Pjevali su i veselo zaplesali oko glavnog pjevača. I mlado i staro. Nakon ponoćke sve su do zore pjevali. Išli su od kolibe do kolibe. I skupili su nešto mi­lostinje. Svatko u svome siromaštvu dade što može. Nije puno, ali je od srca, pa je stoga veliko i sveto. Sve se to na koncu skupilo i pripravila se mala gozba za siromahe i za pjevače. Lijep je to običaj.

Mnogo je hindusa došlo da se pomole u crkvi, da poljube kip Malog Isusa i da ga daruju cvijećem, svijećama i drugim darovima. Božić je tu u Indiji državni blagdan, iako smo mi kršćani u velikoj manjini. Poštuju oni osjećaje kršćana. Kakva je to pouka za tolike kršćanske zemlje, gdje se nastoji iz kalendara izbrisati svetost tog tako dragog i svetog blagdana, ali ne samo iz kalendara, nego i iz srdaca! Patuljci su to. No, pokušali oni koliko god hoće, ostat će nam, ipak, u srcima i obiteljima taj divni blagdan...

Posla je mnogo. A dakako, i umora. Lijepo je i dobro to kad se čovjek može umoriti. U tome se krije puno sreće. Ovih zadnjih dana valjalo je mnogo po selima. Bolesti ima dosta. A i sprovoda. Osam u ova dva tjedna. Starica Bago bila je prva. Otišla je uz božićnu pjesmu. U procesiji smo joj odnijeli svetu pričest. Oltar je bio pred kolibom. Isusa je primila klečeći i zajedno sa svima molila. Na kon­cu smo joj još zapjevali lijepu pjesmu zahvalnicu: „Dhonobad, dhonobad!“ – „Hvala, hvala ti, o Gospodine!“ I pred večer već se ona Isusu zahvalila u lijepom nebu. Na groblje ju je otpratilo cijelo selo. Među njima je bio i Khagen. Vratio se u svoju kolibu, sjeo na hasuru – i izdahnuo.

Ostavio nas je i mali Dibokor. Tek mu je bilo sedam godina. Mala Agata imala je pet godina, Monika tri mjeseca, a učitelj Petar 45 go­dina.

Počeli smo devetnicu u selu, i mi i hindusi. Baš dok vam ovo pišem, njihov zbor mladića ide kroz selo zazivajući Božje ime: „Ramo, Ramo, smiluj nam se!“

Vratio sam se iz sela. Pomolio sam se s ukućanima, blagoslovio sam im kolibe. Molili smo pred njihovim malim kućnim oltarima. Ujedno sam pohodio i bolesnike.

Kod Augustina bolesno je troje dječice, kod brata mu Loloa isto tako troje. Bolest, bijeda – no ujedno kojeg li pouzdanja u Božju providnost! Augustin ima osmero djece, brat mu sedmero. Uza sve siromaštvo u tim kolibama vlada mir, sreća i Božji blagoslov. Tu se dnevno moli Sveta krunica.

Toplo vam preporučujem našu dječicu po školama. Ovdje škole počinju u siječnju. Sve vrvi od dječice. Sestra Jacinta u našoj dje­čačkoj školi, a sestra Žita u djevojačkoj školi imaju puno posla s upisom nove djece. Iako su im roditelji siromašni, puno nastoje oko odgoja. Baš je bila ovdje majka dva mala Bora iz sela Čandpura. Nekako je skrpala nekoliko novčića za pločice i olovku, no treba kupiti i nekoliko knjiga, pa će ona prodati kokicu, jer ne bi htjela da joj djeca budu bez knjiga.

Posebno vam preporučujem naša zvanja. Sretni smo i ponosni da je Isus među našom mladeži mnoge izabrao za svoju svetu slu­žbu. Ovih zadnjih nekoliko mjeseci otišlo je devet mladića u red Misionara ljubavi. To je muška grana reda što ga je započela naša majka Terezija. A i nekoliko je djevojaka otišlo u razne novi­cijate.

Nedavno sam davao osamdnevne duhovne vježbe novakinjama majke Terezije, i to jednoj skupini od 60 njih. Još su takve dvije skupine. Nema mjesta u jednoj kući, pa je novicijat na dva mjesta.

Ja, hvala Bogu, dobro: ni debeo, ni mršav, onako po sredini... Bolesti je nešto bilo, no prošlo je, pa sam opet sretan i veseo po tim barama i kanalima delte rijeke Gangesa u radu za Isusa i duše. Vjerujte mi da je to krasan život. Pa se, eto, molite da bih se mogao sasvim dati Isusu i dušama!

Uz ponovne zahvale i iskrene pozdrave vama i svima vašima, odani vam u Srcu Božanskom

o. Ante Gabrić


Više o ocu Anti Gabriću možete pročitati OVDJE

 

Foto: Zaklada "Otac Ante Gabrić"

Izvor: Papinska misijska djela u RH

 

Radio Marija

19:00 Sveta misa - prijenos iz bazilike sv. Antuna Padovanskog na Svetom Duhu u Zagrebu
20:00 Anđeo Gospodnji; Molitva za obitelj
20:05 Glazba
20:15 Krunica - Slavna otajstva

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 16h - homilija mons. Marka Mede, biskupa gospićko-senjskog

Subotom u 16:00h pratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Današnju je homiliju za Vas pripremio mons. Marko...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Kolovoz 1624
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.