Nadbiskup Kutleša predvodio misno slavlje svetkovine Rođenja Gospodinova2024 14

Svečano misno slavlje proslave svetkovine Rođenja Gospodinova, u srijedu, 25. prosinca u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca predvodio je zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša. Na misnom slavlju koncelebrirali su kardinal Josip Bozanić, generalni vikar mons. Tomislav Subotičanec, rektor katedrale mons. Zlatko Koren, kanonici Prvostolnog kaptola zagrebačkog, prebendari Prvostolne crkve zagrebačke, rektor Bogoslovije preč. Vlado Razum, odgojitelj u Bogosloviji vlč. Josip Đurin, kardinalov tajnik vlč. Tomislav Hačko te nadbiskupski tajnik vlč. Domagoj Topić.

U prigodnoj homiliji nadbiskup se osvrnuo na naviješteno evanđelje istaknuvši da "evanđelist Ivan opisuje događaj Božjeg dolaska svečanim proslovom, uzvišenim riječima koje možemo razumjeti samo ako svoj duh uzdignemo iznad naših ograničenih predodžbi i ako srca otvorimo snazi Božje riječi koja i danas želi prebivati u nama."

Nadbiskup Kutleša predvodio misno slavlje svetkovine Rođenja Gospodinova2024 15

HOMILIJA

"Moć riječi nije samo u zvuku koji odjekne i prođe, već ponajviše u učinku koji ostavlja. U svakodnevnom životu riječima gradimo odnose, izražavamo ljubav ili, nažalost, izazivamo sukobe", rekao je Nadbiskup te nadodao da je Bog stvorio svijet u kojem je čovjek sposoban birati između dobra i zla - svijet u kojem se sloboda koristi za izgradnju kreposti i karaktera. Da je Bog stvorio svijet bez slobode izbora, u kojem bi ljudi činili dobro iz prisile, to ne bi bio svijet ljubavi, već svijet determinističke nužnosti. U takvom svijetu ne bismo mogli razumjeti Boga kao ljubav, već bismo ga vidjeli kao diktatora koji oduzima ljudsku slobodu. Upravo nam sloboda omogućuje istinsku ljubav prema Bogu i bližnjemu."

Govoreći o utjelovljenoj riječi Božića mons. Kutleša istaknuo je međusobnu povezanost reda i razuma te naglasio da "u našem nutarnjem svijetu - u duhu i duši - nalazimo tragove Božje prisutnosti. Naše sposobnosti razmišljanja, razlikovanja dobra i zla, čežnja za smislom i srećom te glas savjesti koji nas opominje da biramo dobro, a izbjegavamo zlo ne dolaze od nas samih. Sve je dar vječne Mudrosti, znak da smo stvoreni na sliku i priliku Božju. Naša nutarnja stvarnost koja nas potiče na ispravno djelovanje i upozorava na posljedice naših odluka svjedoči o Božjem djelovanju u nama."

Nadbiskup Kutleša predvodio misno slavlje svetkovine Rođenja Gospodinova2024 22

Naglasivši sadržajnost Božje riječi koja je u Svetom pismu živa i djelotvorna, Nadbiskup je pozvao okupljene da često posežu za tim izvorom Božje mudrosti "jer nas vodi prema susretu s Isusom i mijenja naša srca kako bismo mogli živjeti prema njegovoj volji. Isus nije samo učitelj ili prorok, on je sama bit Božje objave."

"Carstva i narodi koji su gradili temelje na pravdi, milosrđu i moralnim vrijednostima ostavili su tajan, pozitivan trag. Suprotno tome, mnoga su se carstva urušila upravo zbog moralnog sloma, pohlepe i zanemarivanja Boga. Povijest jasno pokazuje da se moralna degeneracija i nacionalna propast kreću ruku pod ruku. Kad se Bog zanemaruje, gubi se ne samo unutarnji smisao i svrha, nego se urušavaju i temelji društva i civilizacije", rekao je Nadbiskup.

Na kraju homilije Nadbiskup je podsjetio na Jubilarnu godinu istaknuvši da je ona "poziv da dublje uronimo u otajstvo Božje prisutnosti u Isusu Kristu, u riječima Pisama koje o njemu svjedoče i u nauku Crkve koja te riječi čuva i prenosi."

Mons. Zlatko Koren

Na kraju misnog slavlja okupljenima se obratio rektor zagrebačke katedrale mons. Zlatko Koren koji je svima okupljenima čestitao Božić te pozvao na proslavu otvaranja Jubileja u nedjelju 29. prosinca u 17 sati.

Na svečanom euharistijskom slavlju sudjelovali su i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković te ministri u Vladi RH. Misno slavlje pjesmom su animirali Koralisti zagrebačke katedrale pod ravnanjem mo. Miroslava Martinjaka, uz orguljašku pratnju Nevena Kraljića.

 

Izvor/foto: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

Radio Marija

07:30 Molitva - Jutarnja
07:40 Glazba
08:00 Svetac dana - sv. Serapion Thmujski, biskup i bl. Klemencija od Hohenburga i sv. Nikola von Flüe
08:05 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

U 16h križni put riječima fra Zvjezdana Linića

Tijekom korizmenog vremena, svakoga utorka u 15:45 h uz Radio Mariju možete sudjelovati u pobožnosti križnog puta. Danas ćemo pratiti križni put...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Ožujak 2025
P U S Č P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.